Největší městská farma na světě vyroste na střeše budovy v Paříži

Autor:

Porte de Versailles, to je místo, kde bude stát farma. Nyní nevypadá jako nejideálnější prostor pro pěstování zeleně a ovoce, avšak zapojte trošku fantazie a možná to bude fungovat. Jedno z nejlidnatějších měst Evropy jde do nového projektu.

Tímto nápadem městské farmy by Paříž ráda snížila uhlíkové stopy. Už na jaře 2020 se celá střešní plocha budovy změní na téměř „rajskou zahradu.“ Le Perchoir otevře na střeše také kavárnu a panoramatický bar. Od pití až po jídlo se v nich budou servírovat produkty, které budou vypěstované právě na střeše. Navíc budova se nachází jen 15 minut od Eiffelovy věže, tudíž výhledy z místa budou také krásné.

Na 14 tisících metrech čtverečních, což je přibližně velikost dvou fotbalových hřišť, vyroste více jak 20 tržních zahrad. Ty budou v sezóně i mimo ni produkovat ovoce a zeleninu z více jak 30 druhů různých rostlin. Rostliny budou růst vertikálně prostřednictvím aeroponického zemědělství, které využívá obohacenou a upravenou mlhu jako zdroj živin a vláhy, navíc se rostliny pěstují obráceně, tedy kořeny nahořu. Ušetří se tak více jak 90% vody, která by byla jinak zapotřebí.

Střešní prostor bude sloužit také blízké komunitě. Lidé si budou moci pronajmout 140 pozemků, kde si budou moci pěstovat, co jen budou chtít. Na zahradě se také budou konat různé přednášky a workshopy.

Foto: Shutterstock