Nejzáhadnější hrad v Itálii

Autor:

Je jedním z mnoha hradů, které leží v jižní části Itálie a ve 13. století ho nechal postavit Fridrich II. Jedná se o Castel del Monte. Zajímavostí je, že stavba stojí na kopci uprostřed ničeho, proto není snadné se k němu dostat. Nejlepší možností bude, si půjčit auto. Jinak je cesta téměř nemožná. Ostatně to vám potvrdí i v turistickém informačním centru v Bari.

Hrad zjevně nesloužil v té době k vojenským účelům. Nenachází se totiž v blízkosti města ani přístavu. Z architektonického hlediska je také velmi výjimečný, neboť tvoří jakýsi osmiúhelník s osmi rohovými věžemi, které jsou každá vysoká 24 metrů – to je mimochodem trojnásobek čísla 8. Nachází se zde také stejný počet místností.

Nemusíte být zrovna fanda okultismu, abyste pochopili, že důležitou až magickou číslovkou hradu je právě číslo osm. Ležící osmička bývá symbolem nekonečna a spravedlnosti. Samotného Fridricha fascinovala celý život myšlenka absolutní spravedlnosti absolutního práva. Možná proto nechal vybudovat takové záhadné sídlo.

Mezi podivné rysy také patří to, že návštěvníci postupují z jedné místnosti do druhé v kruhu kolem nádvoří, avšak na konci se nachází bez dveřová zeď – takže svou cestu nemůžete dokončit. Stejně tak se tady nenachází žádná kuchyně, spižírna ani stáje. Lze jen hádat, jak tu lidé mohli trávit dny, když neměli, co jíst a ani kde to uvařit. Většina interiéru se zachovala nebo byla obnovena, například barevné zárubně nebo krby. Trochu strašidelné je to, když přecházíte z jedné místnosti do druhé, slyšíte zvuky z té první místnosti.

Z dálky vypadá hrad jako koruna. Zjevně i to měl symbolizovat. Moc a dominantnost. Po smrti Fridricha hrad chátral, než jej Itálie získala zpět a v roce 1876 se z něj stal národní památník. Poté byl hrad opraven a udržován, avšak mramorové prvky byly záhadně rozebrány. Proč asi. Ať už je symbolika hradu jakákoli, stále přitahuje svou výjimečností mnoho turistů a cestovatelů, kteří nevěřícně kroutí hlavami nad jeho stavbou a smyslem.

Foto: Pixabay