Některé vlaky v Evropě jsou rychlejší než letání

Autor:

Cestovatelé hledají varianty, jak snížit svou uhlíkovou stopu při výpravách za dobrodružstvím. Hlavní faktory těchto rozchodnutí jsou vždy čas a také peníze. Výzkum společnosti Omio odhalil v Evropě 25 železničních tratí, které jsou ve skutečnosti rychlejší  vlakem než letadlem.

Pravidlo, že letání je vždy nejrychlejší způsobem dopravy, v mnoha případech tedy neplatí. Obzvlášť pokud přihlédnete i k času, který vám zabere, než se na letiště dostanete a než vyřídíte všechny formality.

Z Londýna do Bruselu nebo Ženevy

Na této trase vévodí železniční dopravce Eurostar. Přes kanál z Britských ostrovů se snadno vlak dostane do Francie. Kanál existuje už 25 let a před dvěma lety se průjezdnost rozšířila až do Amsterdamu. Pokud se cestující rozhodnou pro vlak, ušetří tak 32 kilogramu oxidu uhličitého. Cesta by dle všech údajů měla být o tři hodiny rychlejší.

Z Paříže do Marseille

Vnitrostátní cestování vlakem je v zemi velmi oblíbené. Obzvlášť kvůli ceně, která je výrazně nižší, než kdyby cestující absolvovali cestu letadlem. Navíc z hlavního města Francie se na pobřeží dostanete o dvě hodiny dřív, než kdybyste zvolili letadlo, přičemž ušetříte až 62 kg oxidu uhličitého.

Ze Stuttgartu do Paříže

Než letět je lepší zvolit opět raději vlak, nejen že si ušetříte 90 minut času na cestě, ale opět ušetříte životní prostředí, a to s 47 kg oxidu uhličitého.

Možná vám pár desítek kilogramů přijde málo, ale když to vynásobíte počtem lidí, kteří se také rozhodnou jet spíše vlakem, rázem celé číslo dostává jinou váhu. Velké činy se vždy stávají z malých střípků.

Foto: Pixabay