Netradiční vánoční zvyky ve světě

Autor:

Krájení jablka, pouštění lodiček či lití olova? To jsou nám známé zvyky, které doma praktikuje téměř každý Čech. Každá rodina má to svoje. Ve světě však existují i zajímavé vánoční zvyklosti, na které v našich končinách nenarazíte. Pojďte se spolu s námi na ně podívat.

Ukrajina

Panuje tu pověst, že kdysi v zemi žila žena, která byla chudá a nemohla si tak dovolit ozdobit vánoční strom. Ve světničce zůstal jen holý strom. Když její děti ráno vstaly, uviděly, že je strom celý obalený pavučinou. Pavučiny se za rozbřesku proměnily na zlato a stříbro. Od té doby se traduje, že pokud na Štědrý den uvidíte pavučinu, přináší to štěstí. A je jasné, že si lidé pavučiny na stromy také sami věší v naději, že se třeba také promění.

Litva

Na Štědrý den lidé hromadně vlečou dřevěné klády, které jsou symbolem problémů a neštěstí. V průvodu jsou zastoupeny i hudební nástroje, a tak se zpívají lidové písně. Scházejí se tak rodiny, ale i sousedi, aby spolu strávili čas a následně klády spálili. To má zajistit, aby se jim vše špatné v Novém roce vyhnulo.

Skandinávie

Daleko na Severu lidem nosí dárky skřítek, a tak mu chystají na stůl ovesnou kaši nebo rýžový pudink. Pokud by tak neudělali, rozverný skřítek by jim dárky mohl ukrást. V Norsku také lidé věří, že právě na Štědrý den vylézají z podsvětí čarodějnice a zlí démoni. Ženy proto doma schovávají košťata a muži střílí brokovnicí do vzduchu, aby všechny zlé bytosti zahnali od svých obydlí. Naproti tomu Dánové chodí ke svým příbuzným a přátelům, kde jim před dveřmi rozbíjejí porcelán. Traduje se, že čím víc střepů tam člověk nalezne, tím větší štěstí ho v další roce čeká.

Argentina

Zde by se měl mít na pozoru každý páv a raději se někde schovat. Večeře se podává vždy na zahradě, pokud tedy počasí dovolí a tradičním pokrmem, kromě pečeného selete, je také pečínka z páva. Z jeho peří se také dekoruje stůl. No, nevíme, jestli by nám zrovna chutnalo.

Filipíny

Naopak zde byste tradiční vánoční menu hledali jen stěží. Filipínské menu se skládá z pokrmů, které si rodina může finančně dovolit. Avšak jedno společné mají vždycky. Je to velký hrnec lepivé sladké kaše, která je symbolem soudržnosti celé rodiny.

Foto: pixabay