Nový objev v Egyptě: Mumie pohřbené v chodbě pyramidy

Autor:

Do Egypta se asi ještě dlouho nepodíváte, a tak můžete krásy egyptských pyramid a také muzea pozorovat alespoň na online prohlídkách. Zatímco turisté tedy sedí doma, archeologové ve svých pracích pokračují dále. Život se tak zastavil jen pro někoho.

Egyptské ministerstvo pro památky oznámilo na online tiskové konferenci, že při vykopávkách nedaleko Káhiry (asi 20 km jižně) byly nalezeny nové vápencové sarkofágy a také dřevěné rakve, ve kterých byly zachovalé mumie. Lidské ostatky byly objeveny v devět metrů se táhnoucí šachtě pod zemí. Proč nebyly umístěny v pohřební místnosti, ale v chodbě je zatím záhadou, kterou odborníci budou určitě zkoumat.

Z šachty bylo vykopáno také neuvěřitelné množství malých artefaktů a sošek. Některé z fajánsových sošek byly opatřeny i hieroglyfy. Ty by tak mohly pomoci archeologům odhalit tajemství. Nalezl se také asi 40 cm vysoký obelisk, který byl detailně pomalován. Malé předměty a artefakty byly převezeny z šachty do archeologických pracovišť a budou se restaurovat. Sarkofágy a rakve zůstanou uvnitř šachty a další práce budou probíhat přímo na místě.

Foto: Egyptian Ministry of Antiquities