Oáza klidu a Ájurvédy uprostřed lesů na Vysočině

Autor:

Zpěv ptáků vítá nový den, zatímco se slunce pomalu dere z mrakových peřin. Začíná svítat a život v lese se probouzí. V trávě jsou slyšet cvrčci a slabý vítr čechrá vlasy. Stačí otevřít oči a pohlédnout na panenskou přírodu uprostřed ničeho. Kamenný magický kruh dodá potřebnou energií a ruce indických mužů rozvolní čakry. Člověk by se skoro odpoutal od svého pozemského bytí, kdyby si neuvědomil, že je sice v ráji, ale v ráji na zemi.

Hledali jste někdy místo, kde byste si mohli odpočinout od ruchu města? Jedno takové existuje a nachází se v obci Počátky. Což je svým způsobem příhodné jméno. Nedaleko od vesnice, hluboko v lesích se skrývá oáza klidu a míru. Pozor, auta nejsou vítaná. Snadno se dá ale zaparkovat na parkovišti v obci, kam pro vás dojede hotelový autobus. Není se tedy čeho bát – opravdu nebudete muset jít pešky.

Foto: autorský archiv – Resort Svatá Kateřina

Na Resort Svatá Kateřina jsem slyšela samou chválu, a tak jsem se rozhodla, že jej také vyzkouším – ostatně osobní zkušenost, je ta nejlepší zkušenost. Pro svou návštěvu bych si bývala vybrala lepší den, ale déšť holt nejde předpovídat – naštěstí se počasí nakonec umoudřilo. Z Prahy do obce Počátky jsem dorazila za necelou hodinu a půl. Nejlepší cesta je po dálnici a podle navigace, nemůžete se ztratit. I když…

Parkoviště je poměrně velké a zaparkuje tady i ten, kdo nemá rád podélné parkování. Autobus jezdí každou půlhodinu, ale není od věci, abyste řidiči zavolali a optali se, za jak dlouho jej můžete očekávat. Od parkoviště do hotelu je to už jen kousíček. Do hotelu jsme vyrazili půjčeným autem od společnosti Volkswagen, a to T-Cross 1.5 TSI, které je velmi praktické. Do kufru se pohodlně vejdou zavazadla, a ještě je spodní plocha rovná, takže za mírného deště si do něj můžete pohodlně sednou a pokud přeci jen budete mít problém, můžete si posunout zadní lavici.

Foto: autorský archiv – VW T-Cross

Jízdní vlastnosti jsou super a vzhledem k tomu, že jsme auto měli ve šmoulí tyrkysové barvě, každý se za námi otáčell. Ostatně design vozu působí hravě a neokoukaně. Každého hned zaujme přední maska. A co se týká pohodlí uvnitř? To je znamenité. Výhodou je, že se jedná o koncernové auto, takže jakmile do auta sednete nebude vás nic rozptylovat – někdo by možná řekl, je interiér konzervativní, avšak vážně potřebují všechna auta mít super moderní crazy interiér? Na co. Vše je na svém místě, takže snadno sáhnete a víte, co se na daném místě nachází. Infotainment šlape dobře a stejně tak se v něm dobře orientuje. Za nás velká jednička.

Foto: autorský archiv – VW T-Cross

Řidič, který nás vyzvedl na parkovišti, nás následně vysadil před hlavní hotelovou budovou. Ale už odtud jsme si všimli, že to rozhodně není jediná budova v celém areálu. Při příchodu do vstupní haly vás přivítá vůně čerstvých květin. Recepce se nachází hned vedle vchodu – jako první musíte vyplnit dotazník s údaji a také důvodem pobytu. Pak už dostanete kartu od pokoje a také plánek areálu. My jsme se šli nejdříve ubytovat – dobrá zpráva – mají tu výtah, nehrozí tahání těžkého kurfru po schodech. Naše ubikace se nacházela ve třetím patře. Pokoje jsou celkem skromně zařízeny a nenajdete tu ani rušivý element v podobě televize.

Co mě trochu zarazilo, bylo umístnění toalety a držátka na toaletní papír, pro který jste se museli natáhnout přes celou délku koupelny – trochu nepraktické, ale chápu, že to asi jinak vyřešit nešlo. Co se týká pořádku na pokoji, tak ten byl uspokojivý – hlavně v době naší návštěvy byla ještě korona pravidla, tudíž skromné poměry jsou celkem logické. Dezinfekce a ubrousky byly na každém rohu.

Foto: autorský archiv – Resort Svatá Kateřina

No nic, čas jít prozkoumat terén, dokud je hezky. Od hlavní budovy jsme se vydali do lesa. Hned u schodů se nachází čtyři sochy, které znázorňují roční období. Následně jsme se dostali na rozcestí a rozhodli se, že půjdeme podle plánku a zkusíme prozkoumat všechno. Od schodů jsme jako první došli až k novému wellness a spa pavilónu Ájurvédy.

Ještě před chvíli jsme byli v Čechách, ale jako bychom se pár kroky přesunuli na jiný kontinent. Z budovy na vás dýchne kouzlo vzdáleného orientu. U pavilónu nechybí ani „meditační“ zahrada. Často se zde cvičí jóga a nebo si sem můžete dojít prostě jen tak posedět na lavičku a zaposlouchat se do padající vody z vodopádu nebo obdivovat rozkvetlé květiny.

Od pavilónu jsme došli na louku a kousek od ní se nacházel druidský kamenný kruh. Uprostřed ležel kámen, skoro mi to přišlo jako obětní stůl. Hah. Ale k těmto účelům neslouží, takže se nemusíte bát, že byste byli při slunovratu obětováni bohům. Citlivější lidé na vnímání spirituálního světa zde mohou pociťovat pozitivní vibrace. Celý resort vás má nabít pozitivními myšlenkami a silou. Ostatně to je jedním ze základních stavebních kamenů Ájurvédy.

Foto: autorský archiv – Resort Svatá Kateřina

Od kamenného kruhu se dostaneme k výběhu koní. Domluvit si můžete vyjížďky do okolí – vhodné pro začátečníky i pokročilejší jezdce. Ke stájím patří samozřejmě i dva psíci, kteří jsou neodmyslitelnou součástí a budou vás doprovázet na každém kroku a běda, jestli je alespoň trochu nepodrbete za uchem. Nutno podotknout, jakmile začnete, už nemůžete skončit. Kroky ale pokračují dál, a to až k pavilónu a od něj kolem modré budovy, kde se dá také ubytovat a zároveň se zde nachází tělocvična – probíhají zde různá cvičení, včetně jógy.

V této budově se můžete ubytovat spolu s domácími mazlíčky. Kousek odsud se nachází poměrně stará budova, která už něco pamatuje. Uvnitř je velký sál, ve kterém probíhají přednášky nebo večerní společenské akce. Mimochodem ve světle béžové budově hned vedle té hlavní, se nachází Yoga Shop. K dispozici je oblečení značek Reebok, Nike a další.

Naše cesta ale nekončí. Jdeme dál lesem a nad námi se zjeví malý kostel Svaté Kateřiny ze 14. století. O kus dál narazíme ještě na pramen sv. Kateřiny. Jsem k těmto věcem trochu skeptická, takže jsme neochutnali – nechtěli bychom strávit pak den na záchodě. Nicméně odtud se nám naskytl výhled na hlavní budovu. U jezírka posedávalo pár lidí a vychutnávalo si oběd.

My jsme ještě svou procházku neukončili. Vydali jsme se ke spodnímu jezírku, kde kvetly ty největší lekníny, jaké jsem kdy viděla – mimochodem v rybníčku se můžete koupat, jen pozor, ať vás do palce nekousne želva. Nakonec bychom si možná přeci jen něco dali, a tak jsme procházku ukončili u velkého jezírka při restauraci.

Foto: autorský archiv – Resort Svatá Kateřina

Co by to bylo za „odpočinek“ kdybychom ho nezačali tradičně – tedy bublinkami. Při pozorování vodní hladiny jsem si všimla nevšedních obyvatel – jednalo se o želvu a červené kapry. K vidění jsou tu tři želvy a údajně se do Kateřiny přistěhovaly samy – zřejmě nějakému chovateli utekly a tady nalezly vhodný domov. Není třeba se bát, jídlo vám nesní, ale je to milé zpestření.

Dnešní den zdaleka ještě nekončí. Na pořadu dne je Ájurvédská masáž a také wellness v Ájurvedském pavilónu. Resort nabízí opravdu velké množství všemožných masáží a procedur – vybere si opravdu každý. Ať už se chcete zbavit stresu nebo jen povolit napnuté svaly.

Není nač čekat, a tak vyrážíme. Při příchodu do budovy si musíme sundat boty. Na recepci se nahlásíme s procedurou a dostaneme instrukce včetně čipu, který slouží k otevření a zamčení skříňky. V šatně se převlékneme – je vhodné si vzít z pokoje župan, ať za něj v pavilonu nemusíte platit. Po převlečení do županu už jdeme čekat, až si pro nás přijde indický masér. S ním zaplujeme do jedné z masážních místností.

Foto: autorský archiv – Resort Svatá Kateřina

Světlo je potemnělé a teplota v místnosti dosahuje vysokých hodnot. Mě čeká hodinová olejová masáž – v průběhu procedury usínám, protože ano – opravdu si odpočinete, vypnete myšlenky a jen si užíváte přítomného okamžiku. Jakmile masáž skončí, jdu do parní místnosti, kde musím setrvat pár minut – leje ze mě jako z vola. Následně se osprchuju a hurá zpátky. Po olejové masáži nesmíte 2 hodiny do wellness (aby se olej dobře vstřebal). Návštěvu procedury je tak vhodné si chytře časově naplánovat.

Po masáži jsme se přesunuli do restaurace, protože nám vyhládlo. Musím zmínit, že k obědu jsme měli vepřovou panenku s houbovou omáčkou, a ta byla opravdu delikátní. Co mě velmi potěšilo byly horké talíře – často se to v restauracích nevidí. K večeři jsme si dali lososa se zeleninou a ani tento pokrm by se nedal jak hanit. Vše bylo prostě chuťově vyvážené a dobré.

Samozřejmě pokud do resortu jedete a máte speciální balíček, pak je možné, že budete konzumovat i speciální Ájurvédskou stravu, která se převážně skládá z různých druhů kaše. Jídlo jde kombinovat i podle diet nebo hubnoucích procedur a pobytových balíčků. Co si zaplatíte, to také dostanete.

Foto: autorský archiv – Resort Svatá Kateřina

Po jídle jsme se rozhodli, že vyrazíme do wellness. Měli jsme sice objednanou privátní vířivku, ale chtěli jsme si užít více spa v Ájurvédském pavilonu, a tak jsem objednávku na vířivku zrušila – nicméně, pokud si ji vy dopřejete, budete mít opravdu soukromí. Vířivky se nachází na hlavní budově a venku.

Ve spa pavilonu se nachází dvě vířivky a jedna z nich má kouzelný výhled ven. Pokud nejste fandové víření se, pak zavítejte do sauny, a pokud ani to, tak je k dispozici velký bazén s masážními sedáky. Odpočinout si můžete na lehátkách uvnitř u bazénu nebo se jít rozvalit ven, kde budete moci v letních měsících chytat bronz.

No, dnes už toho bylo opravdu dost, a tak je čas jít spát. Tedy až po tom, co si dopijeme lahev bublinek. Protože na oslavu života není nikdy pozdě. Noční povídání končí a my jdeme už opravdu spát. Nutno podotknout, že by se v pokoji hodily tmavší rolety. V letních měsících je přeci jen světlo už poměrně brzy, a tak by to někoho mohlo rušit.

Nicméně postele jsou pohodlné, i když jako člověk po operaci páteře, mám jednu výtku. Uvítala bych, kdyby matrace byly ortopedické, protože přeci jen si do resortu jede člověk odpočinout a mít ráno rozlámaná záda z měkké matrace není nic moc. Ale je to jen malý kosmetický detail jinak perfektního pobytu.

Foto: autorský archiv – Resort Svatá Kateřina

Absolvovali jsme také snídani, která byla velmi bohatá a vybere si i ten největší vybíravec na světě. Vajíčka, párečky, zelenina, buchta, „ptačí“ zobání nebo jogurt. Horké nápoje, včetně čerstvých džusů jsou také k dispozici. Stejně tak jako u jiných jídel mají lidé se speciální Ájurvédskou stravou to své. Režim se přísně dodržuje. A tak si nezdravé dobroty musíte dopřát až po ozdravné kúře doma.

Dnešní den poměrně dost pršelo, přestože od vedlejšího stolu jsem zaslechla, že je to jen malá přeháňka – bohužel tato přeháňka trvala už několik hodin. A tak je nejlepší jít do wellness nebo na masáž, do kufru si nezapomeňte přibalit knihu. Venkovní aktivity nemají úplně smysl v takovém počasí, protože ani golf a ani tenis si v dešti nezahrajete. Je tedy lepší vybírat datum příjezdu s uvážením na pěkné dny v roce, přestože v zimě tu na sněhu jezdí i psí spřežení.

Foto: autorský archiv – Resort Svatá Kateřina

Hodnocení:

Resort hodnotím kladně. Při našem krátkém pobytu jsem si to tam velmi užila. Určitě bych resort doporučila zejména lidem, kteří jsou spirituálně založeni a jsou otevřeni k jiným léčebným metodám těla i duše. Pobyt je ale samozřejmě vhodný i pro každého, kdo si potřebuje odpočinout. Do hotelu můžete samozřejmě přicestovat i s dětmi, přestože tu pro ně není tak široké vyžití jako v jiných hotelech, proto je pobyt s nimi na zvážení. Každopádně jídlo je perfektní, stejně tak wellness a masáže. Nový pavilon je skvělý. Pokud chcete být sami se sebou a toulat se krajinou, nikdo vám v tom nebrání.

Personál je milý a nápomocný. Pokud máte nějaký problém, snaží se ho rychle k vaší spokojenosti vyřešit. Kladně hodnotím i obrovský výběr pobytových balíčků. Pokoje jsou sice střídmě zařízené, na druhou stranu k čemu potřebujete luxus na pokoji, když se do postele jdete prakticky jen vyspat a celý den strávíte jinde. Absence automobilů je také vítaná, pokud chcete svůj pocit odpočinku od moderního světa umocnit, pak není nic lepšího, než vypnout telefon a užít si pobyt tak, jako za starých časů bez moderních vymožeností.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, autorský text, Resort Svatá Kateřina
Zdroj foto: Michaela Rubešová