Oblíbená italská místa, která si při návštěvě země nesmíte nechat ujít

Autor:

Zdroj info: dle zjištění autorky článku, Dovolenka SME ; zdroj foto: Pixabay

Milovníci Itálie potvrdí, že tato středomořská země nabízí vše, co potřebujete pro ideální dovolenou. Z Česka sem pohodlně dojedete autem nebo můžete využít nabídky výhodných letenek.

Najdete zde krásné pláže, unikátní antické, středověké i renesanční památky, podniknout můžete výstup na oblíbené ferraty nebo se projet na kole kolem některého ze severoitalských jezer. A co teprve jídlo! Italská gastronomie patří k nejznámějším a nejoblíbenějším na světě, a protože na dovolené se kalorie nepočítají, neapolská pizza, lasagne, toskánská vína, vynikající těstoviny připravené na stovky způsobů i lahodné gelato, jsou dostatečnými důvody pro zvážení dovolené právě v Itálii. Pokud ale stále váháte, pojďte se s námi podívat na naše nejoblíbenější italské destinace a načerpat inspiraci pro vaše prázdniny.

Zdroj foto: Pixabay – Miláno

Kosmopolitní Milán

Severoitalská metropole je druhým největším italským městem a hlavním správním centrem Lombardie. Kromě nákupních galerií v čele s nejvyhlášenější Galerií Viktora Emanuela II., se vám jistě vybaví i Dóm neboli Katedrála Narození Panny Marie, která je se svou ohromující velikostí dokonce pátou největší katedrálou na světě. Při návštěvě Milána by vám nemělo uniknout ani divadlo a opera La Scala, hrad Sforzesco nebo kostel Santa Maria delle Grazie, kterému dominuje freska Poslední večeře od Leonarda da Vinciho.

Pravdou je, že Milán je spolu s Londýnem, Paříží a New Yorkem, považován za mekku módy. V současné době zde sídlí světové značky jako Armani, Valentino, Prada nebo Versace a milánský fashion week je každoročně jednou z hlavních událostí módního světa. Móda a styl zkrátka prostupují celým městem. Najdete zde ty nejdražší značky a nejluxusnější podniky v čele s japonskou restaurací Nobu a kavárnami Caffe Cova, Biffi caffe a Just Cavalli caffe, které jistě stojí za návštěvu. Na druhou stranu, pokud netoužíte za espresso zaplatit tolik jako za velký oběd, doporučujeme návštěvu jedné z lokálních restaurací, Cotoletta alla Milanese, Busecca nebo Brasato potěší všechny masožravce, margherita nebo špagety puttanesca se zase postarají o „lehčí“ oběd.

Výhodou Milána je, že lze využít jako skvělý výchozí bod pro objevování krás severní Itálie, ze kterých doporučujeme zejména návštěvu jezera Como, které je vzdáleno 50 km od Milána či největšího italského jezera Lago di Garda, ke kterému vám bude cesta trvat zhruba dvě hodiny autem. Jen o kousek déle trvá cesta do města milenců, Verony. Celodenní výlet z Milána pak můžete podniknout do Benátek nebo vás spíše zláká přístavní město Janov?

Kouzlo Toskánska

Historické vesničky, západy slunce nad nekonečnými vinicemi a renesanční města, to je Toskánsko. Donedávna byla tato část Itálie oproti jiným méně vyhledávána, s rostoucí oblibou zážitkové turistiky se však v posledních letech vyšplhala téměř na vrchol. Hlavním městem oblasti je Florencie, renesanční perla, která svou největší slávu zažila v 16. století za vlády rodu Medicejských, patří k nejkrásnějším italským městům. Při návštěvě toskánské metropole rozhodně nesmíte vynechat Galerii Uffizi, Palazzo Vecchio, most Ponte Vecchio a zejména dominantu města katedrálu Santa Maria del Fiore.

Nejlepší způsob, jak zažít to pravé kouzlo Toskánska, je se ubytovat buď v rodinném penzionu přiléhajícímu k vinařství nebo agrofarmě, a pokud cestujete ve skupině, tak pak není nic lepšího než pronájem toskánské vily. Tradiční kameninové vilky rozeseté mezi vinicemi jsou dnes již moderně vybaveny a v mnohých z nich najdete i bazén s výhledem do okolí. Vzhledem k tomu, že se nenachází přímo na pobřeží, je cena za pronájem zpravidla příznivější než v hotelu. Toskánsko je vynikající volbou pro milovníky cyklistiky, najdete zde ale i překvapivě krásné pláže, z nichž nejznámější jsou La Lecciona, Marina di Cecina, Buca delle Fate a Cala Violina.

Zdroj foto: Pixabay – Sardinie

Evropský Karibik

I tak se někdy přezdívá Sardinii. Mnozí návštěvníci ostrova tvrdí, že při koupání na tamních plážích nevěřili, že se stále nachází na starém kontinentu. Mezi nejkrásnější pláže s bílým pískem a křišťálově čistou vodou patří Spiaggia di Poetto, které se svou délkou více než 10 km zároveň nejdelší pláží ostrova, na které najdete kavárny, plážové bary, širokou nabídku vodních sportů, ale také hodně turistů. Fotky jako z katalogu pořídíte na pláži La Cinta ležící na severovýchodě ostrova nedaleko letoviska San Teodoro. Na západní části ostrova byste pak neměli vynechat pláž Spiaggia della Pelosa se zbytky obraného středověkého opevnění. Na dokonalý zážitek se pak můžete těšit během výletu do mořského národního parku na souostroví La Maddalena Archipelago, kde navštívíte ikonickou pláž Spiaggia Rosa neboli Pink Beach s narůžovělým pískem, pozorovat zde můžete rozmanitý podmořský svět, zejména korály a mušle.

Pár tipů nakonec

Pokud bychom měli vyjmenovat a popsat ty nejkrásnější místa Itálie, vydalo by to ne na článek, ale rovnou na knihu… možná několik. Kromě již zmíněných destinací, ale můžeme z vlastní zkušenosti doporučit i návštěvu San Marina, Říma a jižní Itálie, kde si koupání v Kalábrii můžete zpříjemnit lodním a třeba i vícedenním výletem na Siciíli, kde na vás bude čekat majestátní sopka Etna, pláže se sopečným černým pískem i historické Palermo, jak jinak než s vynikající kuchyní.