Obyvatelé Kosova budou moci konečně cestovat v rámci Schengenu bez omezení

Autor:

Evropská komise schválila bezvízový režim v rámci schengenského prostoru. To znamená, že Kosované budou moci od 1. ledna cestovat po Evropě bez víza. To se netýká pouze Španělska, které neuznává kosovské cestovní doklady.

Lidé budou moci cestovat po Evropě bez víza maximálně 90 dnů. Je to velká událost i proto, že Kosovo jako samostatný suverénní stát uznává asi jen polovina států OSN, přestože země v roce 2008 vyhlásila nezávislost. Bezvízové cestování je tak krokem, který Kosovu může pomoci v přiblížení se ke vstupu do Evropské unie.

Bezvízový režim mohl platit už dávno, protože podle Evropské komise splnila země všechny požadavky už v roce 2018. Jenže Francie a Nizozemsko se obávaly dalších migračních vln, a tak se schválení stále oddalovalo. Nicméně v této souvislosti kosovská vláda aktivně vedla poslední měsíce kampaň, která obyvatele přesvědčovala, aby svobodu cestování nezneužívali, například hledáním práce v evropských metropolích. Pokud si práci najdou, musí požádat o běžné pracovní vízum.

Členové EU se nakonec na rozhodnutí shodli v listopadu 2022. Proti bylo šest zemí EU, které neuznávají nezávislost Kosova. Jedná se o Kypr, Řecko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko a samozřejmě Srbsko.

Událost, která se zcela jistě zapíše do kosovských dějin, si bude pamatovat i 50 šťastlivců, kteří vyhráli zájezd do Vídně. Organizátorem byla přímo kosovská vláda, která se občanům chtěla alespoň nějakým způsobem odvděčit.

Zdroj informací: Euronews, Radio svobodná Evropa
Foto: Pixabay