Od Schönbrunnu po Prater aneb jak si užít víkend ve Vídni

Autor:

Vídeň je od České republiky vzdálená jen pár hodin cesty autem, někdy ani to ne. Přesto když se zeptáte ve svém okolí, najdete spoustu lidí, kteří ji nikdy nenavštívili. Většina z nás ji buď přehlíží a nevnímá ji jako dostatečně „exotické“ místo, jiní návštěvu právě kvůli její blízkosti odkládají na později.

Když však hledáte, kam byste o víkendu vyrazili na výlet, určitě byste měli Vídeň zahrnout do svých možností. Historické centrum plné monumentálních staveb, Prátr, zámek Schönbrunn a pravá vídeňská káva s kouskem čokoládového dortu sachr jsou zárukou skvělých zážitků nedaleko za hranicemi České republiky.

Prohlídku města začněte v barokním zámku Schönbrunn a v jeho rozlehlých zahradách. Letní rezidence císařovny Sisi má celkem asi 1400 pokojů, návštěvníkům je zpřístupněno 45 z nich. Vybavení v rokokovém stylu doplňují nádherné křišťálové lustry (které mimochodem pocházejí z Čech) a kachlová kamna. Až budete obdivovat tamní zrcadlový sál, nezapomeňte, že tu na klavír hrával šestiletý Wolfgang Amadeus Mozart. V různých sálech zasedali i Marie Terezie nebo Napoleon. Bohatá historie se tu tedy rozhodně nezapře.

Až se nabažíte krás zámku, projděte si obrovské prostranství královských zahrad. Jen tak se potulujte mezi pečlivě ostříhanými stromy a vychutnejte si pohled na některou z fontán. Není divu, že park společně se zámkem spadá pod ochranu UNESCO. K parku kromě toho přiléhá také vídeňská ZOO, takže pokud máte dostatek času, její návštěva vás nezklame.

V Schönbrunnu strávíte bez problémů celé dopoledne, ani nebudete vědět, jak ten čas utekl. Po prohlídce je ale čas vydat se zpět do centra, kam se dostanete přímo po Mariahilfer Strasse. To je vídeňská hlavní nákupní třída, která se táhne v podstatě od zámku až do samotného středu města. Pro ty, kteří Vídeň neznají, to má obrovskou výhodu – bylo by skutečně těžké se cestou ztratit.

Cestou se můžete zastavit v jednom z mnoha obchodů nebo si třeba zajít do některé ze stylových kaváren. Pokud je nakupování čehokoli (včetně suvenýrů) jedním z vašich cílů ve Vídni, teď máte ideální příležitost. Rozhodně se nevyplatí odkládat nákupy na neděli, protože to pak mají všechny obchody ze zákona zavřeno.

Existují dvě možnosti, jak si prohlédnout centrum Vídně. Buď klasicky pěšky, nebo na kole. Příjemné na tomto městě totiž je, že skrz něj v podstatě všude vedou cyklostezky a navíc na každém rohu narazíte na stojany, ze kterých si můžete bicykl za malý obnos vypůjčit, projet se a vrátit ho pak na úplně jiném místě. Je to ideální způsob poznávání Vídně, pokud nemáte v plánu žádné velké zastávky v obchodech nebo kavárnách.

A co v centru stojí za vidění? Zajímavá je určitě Muzejní čtvrť s věhlasnými muzei a bohatým nočním životem. Tato čtvrť totiž slouží mimo jiné jako místo setkávání mladých studentů a umělců. Ujít byste si neměli nechat pohled na budovu radnice, palácový komplex Hofburg nebo katedrálu svatého Štěpána v samotném srdci metropole.

A co by to bylo za návštěvu Vídně bez ochutnání tradičního čokoládového dortu? V kavárně Sacher umístěné ve stejnojmenném hotelu si můžete dát ten skutečně pravý, upečený podle jedinečné receptury. S šálkem výborné kávy a kouskem dortu se šlehačkou už tomuto dni nebude k dokonalosti chybět vůbec nic.

Pokud se rozhodnete Vídeň navštívit na dva dny, zajděte si také do Prátru a projeďte se na obřím ruském kole. Během pomalé jízdy si tak vychutnáte pohled na Vídeň z ptačí perspektivy. Zábavní park toho ale nabízí daleko víc – za zmínku stojí například malý osobní vláček Liliputbahn, ve kterém si během dvaceti minut projedete čtyři kilometry dlouhou trasu okolo Prátru. Při ní si prohlédnete celý areál a můžete se rozhodnout, které atrakce navštívit dnes a které nechat třeba na příště.

Foto: Shutterstock


Místo pro vaše názory