Odjíždíte na zimní dovolenou? Pět tipů, jak si ji pořádně užít

Autor:

Ať už se chystáte opustit domov hned po Štědrém dni, nebo plánujete dovolenou až na jarní prázdniny svých dětí, určitě oceníte rady, které vám přinášíme. Některé není radno podceňovat, přeci jen, každý si chceme užít dovolenou na maximum a nemuset při tom myslet na nepříjemnosti okolo, na které jsme buď zapomněli, nebo se prostě staly.

1. Opalovací krém i v zimě

Jestli si ťukáte na čelo, pak jste se asi ještě nikdy nespálili na svahu. Ono se říká, však je zima, deset pod nulou, tak jak bych se mohla spálit? Ha ha. Tady je ten problém, sice je pociťově zima, ale vy se nacházíte vysoko v horách, kam praží přímé slunce a protože je sníh na bázi zmrzlé vody, sluneční paprsky se snadněji odráží od jeho povrchu a tím opalují vaši pokožku, která není zakrytá a hůř ani chráněná. Doporučuji si s sebou vzít opalovací krém s vysokým UV faktorem, který vás 100% ochrání, tedy pokud se jím namažete. Stejně tak nezapomeňte použít kvalitní krémy na rty, ochráníte je tak před těžkým mrazem a větrem, které by je mohly vysušovat. Brýle, šála a helma jsou pak už snad samozřejmostí.

2. Cestovní pojištění

Že se smějete? No ona to zas taková sranda není, často slýchám od svých známých, kteří jezdí lyžovat za hranice, že je to přece jen kousek a nic se jim nemůže stát. No, právě že může a pokud se to stane ještě k tomu za hranicemi našeho státu, léčba se pěkně prodraží. Takže cestovní pojištění včetně pojištění odpovědnosti by v naší moderní době už mělo být samozřejmostí, přesto se tak častokrát neděje. Přeci jen náhoda je blbec, vy můžete být opatrní a dávat si na vše pozor, ale bohužel se může stát, že ač ne vlastní vinou se vám nějaký úraz na sjezdovce stane a problém je na světě. Cestovní a úrazové pojištění vám pokryje všechny výlohy od ošetření, rehabilitace až po zdravotní pomůcky potřebné k úspěšnému vyléčení. Pojištění vám také pokryje výjezd záchranářů na svah. Neměli byste tedy podceňovat pojištění ani v domácích podmínkách. Nezapomeňte tedy i na své děti, které jsou na úrazy ještě náchylnější, a to hlavně v zimním období. Mezi nejčastější úrazy patří zlomeniny horních a dolních končetin, úrazy hlavy a úrazy páteře.

3. Servis na zimní výbavu

Přestože si můžete myslet, že je to nedůležitá část a můžete jí přeskočit, tak se velice pletete. Vaše lyže nebo snowboard rok ležely ve sklepě a než na ně znovu usednete, bude třeba je seřídit a nabrousit. Svěřte se tedy do rukou odborníků, z kůže vás to nesedře. A propo za rok jste jistě změnili váhu, a tak je na místě seřídit i vázání, aby fungovala tak jak má, takzvaně aby se „vyplo“ opravdu v momentě, kdy má a nezpůsobilo vám žádný úraz.

4. Co kraj, to jiný mrav

Pokud jede na zimní dovolenou do zahraničí, tak si před odjezdem zkontrolujte, jaké platí pravidla a bezpečnost pro lyžování na svahu. V každém státě se to totiž liší. Někde je povinné nošení helmy nejen pro děti, ale i pro dospělé. Helma se může vztahovat i na jiné pro nás oblíbené sporty, jako je třeba bobování nebo sáňkování. Takže helmu vždy a všude, abyste nebyli zklamáni, že vás vykážou z areálu a nebo budete muset zaplatit tučnou pokutu, ostatně helma chrání vaši hlavu a mozek a už se nesčetněkrát stalo, že helma někomu zachránila život. Tak na to myslete. Stejně jako je dobré si pořídit páteřák, čímž ochráníte svou páteř od fatálních úrazů.

5. Vymyslete alternativu pro ošklivé počasí

To, že si naplánujete týden na horách a chcete aby po celý čas svítilo sluníčko, je jasné. Avšak ne vždy se zadaří. Je třeba počítat i s nepřízní počasí a vymyslet náhradní plán, přece nebudete své děti nutit jezdit po svahu i přesto, že bude chumelenice nebo vydatný déšť a co teprve taková hustá mlha. Stejně tak se může snadno stát, že váš včerejší den ztrávený na svahu vás tak zmohl, že nedokážete ani stát na nohou. Tento problém snadno vyřeší hotel s možností wellness, tak si nezapomeňte přibalit do kufru i plavky. A co s dětmi? Vemte je na výlet po okolí, určitě to ocení.

Foto: Shutterstock.com