Odložte vidličky a nože. V těchto zemích se jí rukama

Autor:

Zatímco u nás jsme ve většině případů zvyklí používat příbor, abychom naplnili prázdné žaludky, jinde je to více než nemístné. K jídlu vám totiž stačí vaše vlastní ruce. Samozřejmostí je dobře si ruce před stravováním umýt. To je základ. Pokud tedy vyrazíte do jedné ze zmiňovaných zemí, ochutnejte její kulturu se vším všudy, a to tedy rukama.

Indie

Rozpečená placka plněná brambory a nebo vůně orientálního pokrmu butter chicken, nenechá jednoho strávníka v klidu. I my bychom si hned dali. V Česku v indických restauracích dostanete k jídlu příbor, avšak přímo v Indii už ne. O to větší kulinářský zážitek to je. Jídlo, které je dělané například i z rýže se jí normálně rukama. Nikdo se nepohoršuje, ani to nikoho nepřekvapuje. Stejně tak nezapomeňte, že správně se jí jen pravou rukou, ta levá je považována za nečistou.

Bali

I tady se často setkáte, že lidé jedí pomocí rukou, samozřejmě pokud se nenacházíte zrovna v nějakém luxusním resortu. To pak není o čem mluvit. I na Bali se jí výhradně a jen pravou rukou. Dejte si pozor na to, že pokud bude jíst za chůze, je to zde považováno za velmi nepřijatelné.

Mexiko

V restauracím vám dají hned, jak vás uvidí příbor, protože vzhled Evropana se holt v Mexiku nikterak nezapře. Zahoďte ale obavy a připravte si mrštné prsty. Kdo by přece krájel buritto? Jen blázen. Stejně tak zapomeňte na to, že byste si tacos brali vidličkou. Ostatně lžičku si snadno uděláte z kusu kukuřičné placky, kterou pak už jen vymácháte v dobré omáčce. Sbíhají se vám už sliny? Tentokrát u jídla můžete použít obě ruce.

Foto: Pixabay