Omikron oživil černý trh s podvodnými certifikáty a falešnými testy

Autor:

Zatímco státy po celém světě bojují s novou koronavirovou variantou, na černém trhu roste s příchodem omikronu nabídka falešných očkovacích certifikátů a negativních testů.

Co vše jsou lidé schopni zaplatit za to, aby se vyhnuli testování nebo očkování? Leckdy to mohou být i tisíce korun. Bohužel tento varovný trend falešných dokumentů se zřejmě nevyhýbá ani České republice. Přední světový poskytovatel kyberbezpečnostních řešení, varuje v souvislosti s novou vlnou koronavirové mutace omikron před nárůstem falešných očkovacích certifikátů a negativních testů. Kyberzločinci v posledních týdnech výrazně zvýšili svou aktivitu a snaží se využít zpřísňujících se opatření po celém světě.

Evropská unie má systém koronavirových pasů od července 2021 a řada dalších zemí, včetně některých států USA, ji následuje. Mezinárodní cestování vyžaduje očkování nebo testy a země po celém světě zpřísňují pravidla. Některé země, například Rakousko a Německo, nyní vyžadují, aby i osoby s dvojím očkováním předložily také negativní PCR nebo antigenní test.

Rychlé šíření varianty omikron v kombinaci s dalšími faktory vytváří na trhu mezeru, kterou se snaží podvodníci opět využít. Podle výzkumného týmu Check Point Research je minimálně jedna skupina, která byla aktivní během vlny varianty delta, ale v říjnu 2021 se odmlčela, opět aktivní. Potenciálními zákazníky mohou být lidé pozitivně testováni nebo ti, kteří odmítají testování a očkování a rozhodli se hledat alternativy na internetu. Obětí ale mohou být i nevinní uživatelé, kteří hledají skutečné rady a informace a nechají se zlákat k návštěvě podvodné nebo podezřelé domény.

Check Point také zjistil dramatický nárůst cen. Na začátku roku 2021 se cena falešného negativního PCR nebo antigenního testu obvykle pohybovala od 75 do 100 dolarů. Aktuálně ale černý trh na novou vlnu zareagoval změnou cenové politiky a stejné dokumenty se prodávají za 200 až 600 dolarů, což je nárůst až o 600 %. Check Point také upozorňuje, že podvodníci se snaží pro prodej falešných očkovacích certifikátů využívat i klasické webové stránky. Několik webů už se podařilo odhalit a odstavit, ale postupně vznikají další.

Podvody s falešnými koronavirovými testy a certifikáty se bohužel dále stupňují. Na začátku bylo nutné se dostat na darknet, postupem času vznikaly skupiny na Telegramu a nyní registrujeme i klasické webové stránky. Velmi důrazně varujeme všechny uživatele před podobnými nabídkami. Kromě zřejmého trestního jednání navíc hrozí krádeže financí nebo identity a data a informace mohou potenciálně sloužit i k dalším kyberútokům,” říká Daniel Šafář, Country Manager CEE regionu v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. Podle něj by měly začít vlády spolupracovat a začít efektivněji bojovat proti podvodníkům s padělanými testy a očkovacími certifikáty.

Zdroj informací: Check Point Research
Zdroj foto: Pixabay