Ostrov Alicudi je dokonalým letním detoxem od moderního světa

Autor:

Jedná se o jeden ze sedmi ostrovů, který je obydlen mimo pobřeží Sicílie a pevninskou Itálii. Je z celého Liparského sousotroví nejvíce vzdálený a také jeho populace není vysoká. Na ostrově se nachází něco kolem 100 obyvatel. Zaručené soukromí. Ostrov je jako magnet s naprosto jedinečnou atmosférou, který přitahuje nejen dobrodruhy, ale také spisovatele, samotáře a umělce, kteří zde hledají mír a snad i novou múzu, aby mohli v klidu tvořit. Nerušeni od běžného rušného světa.

Ostrov Alicudi vypadá jako pozůstatek sopečného kuželu. Sopka už dávno není aktivní a kdysi nehostinné podmínky zarostla bohatě přírodní vegetace. Ostrov byl dříve nazýván Ericusa, což je malý vřes, který pokrývá horní plochu destinace. Západní svahy jsou málo přístupné a tak není divu, že tu ani nenaleznete žádné domy. Obyvatelé žijí na druhé – tedy východní straně. Některé domy jsou krásně udržované, jiné zas opuštěné a chátrají. Hlavním přístupový bodem je přístav. Na ostrov se lze dopravit jedině lodí.

Historie vypráví, že život na ostrově nebyl nikdy žádný med. Lidé tu přežívali díky rybolovu. V drsným podmínkám se nedá téměř nic pěstovat. Často obyvatelé emigrovali do lepších míst. Avšak to se v moderních dobách změnilo. Na pobřeží stojí letní sídla, která jsou dokonalým synonymem ke svobodě a úniku z města. Nikde jinde nenaleznete větší klid a pohodu. Neotravuje vás smog ani telefon.

Zajímavostí také je, že se na ostrově nenacházejí žádné silnice. Vše jde pěkně postaru. Zboží se většinou převáží na hřbetech oslů. V přístavu lze spatřit možná tak maximálně dvě vozidla, avšak víc nečekejte. Ostatně, kam by s nimi jezdili, když nemají silnice? V přístavu Alicudi Porto se nachází jedno molo pro menší trajekty, dále pak řada člunů, které kotví na kamenité pláži a také samozřejmě zvědavé kachny.

Mimo civilizaci

Alicudi vám poskytne zcela jiný pohled na svět. Pokud jste dobrodružné povahy, odmění se vám krásnými přírodními scenériemi. Na kamenitých úsecích pláže podél pobřeží na jih od přístavu si můžete kromě opalování, užít koupání v křišťálově čisté vodě s množstvím barevných ryb. Můžete si také pronajmout loď nebo pokud si jako kapitán nevěříte, můžete si zakoupit výlet na lodi. Místní rybáři chodí denně rybařit, a tak každý den budete mít na stole opravdu čerstvé ryby a mořské plody. Ostatně na ryby můžete vyrazit i s místními rybáři, jistě to bude neocenitelný zážitek.

Co se týče nakupování, to budete mít trochu omezené. Stojí zde dva obchůdky, které poskytují základní dovezené potraviny z pevniny. Jeden se nachází u přístavu a druhý u pobřeží. Ten druhý je chytře ukrytý za záclonovým vchodem. Ale nebojte se, obchodník je velmi přátelský. Na ostrově se také nachází jeden hotel s restaurací. Pokud na ostrov zamíříte určitě si sebou vemte dostatek peněz v hotovosti, protože na ostrově opravdu není žádný bankomat a kartou se platit taky nedá. Hodit se bude také pevná obuv a baterka.

Foto: Pixabay