Palác, který vlastnil ruský car, prochází nákladnou rekonstrukcí

Autor:

Bývalý palácový komplex ruského cara se návštěvníkům znovu otevře příští rok v létě, a to poté co se dokončí několika leté rekonstrukce, které stály několik miliard rublů. Palác v Petrohradě byl posledním domovem cara Mikuláše II. Neoklasický palác byl postaven v letech 1792 až 1796.

V srpnu 1917 byl car z rodu Alexandrovců a jeho rodina posláni do vyhnanství na Sibiř, avšak svému blízkému konci stejně neušli. O rok později byla celá rodina včetně služebnictva popravena. Během druhé světové války sloužil palác jako vojenské velení a jeho nádvoří bylo používáno jako hřbitov pro vojáky SS. Když skončila válka, byl palác domovem pro různá umělecká díla.

Poté, co Rusko získalo finanční podporu od jiných národů, začaly v 90. letech práce na přeměně paláce, a to na státní muzeum. V roce 1997 byla otevřena stála expozice, která byla věnována carské rodině a částečně se opravily tři místnosti ve středním křídle. Od roku 2012 prochází palác celkovou rekonstrukcí pod dohledem státního muzea Tsarskoe Selo.

O dva roky později ruská vláda vyčlenila finanční prostředky, které zajistily úplnější a autentičtější renovaci. Prvních osm pokojů se má otevřít veřejnosti už v příštím roce. Předpokládá se, že celkové práce budou hotové v roce 2021 a bude tak znovu otevřeno palácové muzeum.

Foto: Pixabay