Pandemie a ekonomika změnily, jak Češi cestují. Nejčastěji jezdí do sousedních zemí a Maďarska

Autor:

Během pandemie byly v Česku nejoblíbenějším dopravním prostředkem vlaky, v zimních měsících naopak posílila autobusová doprava. Ukazují to data platformy Omio.

Zájem o autobusovou dopravu v prvním měsíci letošního roku oproti lednu 2020 vzrostl zhruba o 22 procent. Jak autobusové, tak vlakové jízdenky navíc dlouho nezdražovaly, jejich cena začala výrazněji růst až v posledních měsících. Letenky během roku 2022 byly téměř o 70 procent dražší než v lednu 2020, nyní opět zlevňují kvůli malému zájmu. Navíc pandemie proměnila žebříček zemí, kam Češi nejčastěji cestují. Z prvních 25 destinací vypadlo Rusko, na popularitě nabraly zejména sousední země.

Zájem o tři hlavní druhy veřejné dopravy – leteckou, autobusovou a vlakovou – nejvíce opadl zhruba na konci roku 2020, na vrcholu pandemie. Kromě letecké dopravy se od té doby zájem o vlakovou a autobusovou dopravu opět zvýšil. V případě autobusové dopravy v posledních třech letech zájem kolísal mezi 60 až 80 procenty oproti lednu 2020. Naopak se velice dařilo vlakové dopravě, ta se v některých měsících vyšplhala až o téměř 60 procent oproti lednu 2020. V posledních zimních měsících se však vlaková doprava propadla zpět na předpandemická čísla a naopak se přes ně poprvé přehoupla autobusová doprava.

„Aktuální stav, kdy se vlakové dopravě daří relativně hůře než autobusové, je zajímavý. Zatímco ještě v říjnu byl zájem o autobusové spoje o 17 procent nižší než na začátku roku 2020, dnes už je o 22 procent vyšší. To lze vysvětlit tím, že lidé v zimním období častěji jezdí autobusem například na lyže do sousedních zemí. Jedná se vlastně o první lyžařskou sezonu nenarušenou covidem. Dá se očekávat, že to se s příchodem jara a léta zase změní a lidé budou opět více cestovat vlakem, to je totiž jednoznačný trend posledních tří let,“ vysvětluje Tomáš Vocetka, CTO platformy Omio.

Znovu cestujeme do zahraničí, ale po zemi

Naopak zájem o leteckou dopravu se v průběhu posledních tří let nedostal až na jednu výjimku ani jednou alespoň na polovinu čísel z období před pandemií. Během uplynulého roku navíc lámaly rekordy i ceny letenek, například v červenci Češi za letenky museli zaplatit v průměru o 70 % více než v lednu 2020, vyšší ceny letenek se držely v průběhu celého roku. To se začalo měnit až v posledním měsíci v reakci na nízký zájem. Dražší než před třemi roky jsou dnes ale i autobusové a vlakové jízdenky, ty však začaly zdražovat až v druhé půlce roku 2022 společně s inflací a rostoucími cenami energií.

Oproti stavu na konci roku 2020, kdy objednávky vnitrostátních cest dvojnásobně převyšovaly zájem o cesty do zahraničí, dnes Češi zase vesele cestují i za hranice. Častěji jezdí do sousedních zemí a vyšší popularitě se mezi nimi těší například Slovinsko, Slovensko, ale i Švédsko nebo Turecko. I vlivem konfliktu na Ukrajině se v žebříčku 25 nejnavštěvovanějších zemí posunula nahoru Ukrajina a vypadlo z něj Rusko. Přibylo také například Slovinsko a Srbsko.

Zdroj informací: Omnio
Foto: Pixabay