Paříž plánuje razantně změnit pěší zónu kolem Eiffelovy věže

Autor:

Stačí si počkat pouhých pět let a sami uvidíte, že v roce 2024 bude prostranství kolem nejznámější evropské památky Eiffelovy věže zcela jiné a hlavně zelenější. Zdejší radnice nedávno představila své plány proměny pěší zóny kolem pařížské památky. Bude tu tak vytvořena největší zahrada ve městě. Jak jistě víte, bude to velká změna oproti původnímu vzhledu, neboť teď je oblast extrémně zatížena silničním provozem. Revitalizace se bude právě tímto problémem zabývat.

Je třeba brát v úvahu, že ročně věž navštíví přes 30 milionů lidí. Následky to má nedozírné nejen na přírodu, ale i celé město. Ne každý se totiž umí chovat tak, jak má. Nedávno věž oslavila své 130. narozeniny. Plán revitalizace může být tak pozdním narozeninovým dárkem, který uvítá každý místní i cizinec. Nový plán vytvoří most přes Seinu, dále pak bude zóna úplně bez aut. Přístup budou mít jen případné záchranné složky a městská hromadná doprava. Bude vytvořena stezka pro pěší a také kola. Vytvoří se i dvě nová náměstí.

Okolo stavby tak bude vytvořen necelé dva kilometry dlouhý zelený prostor, který tak bude stavět Eiffelovu věž do středu čáry spojující Place du Trocadéro, Palais de Chaillot, Pont d‘Iéna, Parc du Champ de Mars a Ecole Militaire. Celý projekt se vyšplhá do výše 72 milionů eur a také bude zcela financován z prodeje vstupenek.

Během krátké doby tak v okolí vyroste mnoho fontán a hlavně stromů. Ty pak budou účinně poskytovat stín v horkých a obzvláště parných dnech. Zahradu budou doplňovat krásné květiny a v Paříži to bude zase o chlup hezčí. Vstupenky na věž si budete moci zakoupit na vícero místech a sníží se tak čas i fronty.

Vedoucí architektonického projektu Kathryn Gustafson říká: „Tato soutěž pro mě byla obzvlášť smysluplná, protože jsem v Paříži studovala. Každý den jsem procházela Eiffelovou věží při cestě do školy. Byla jsem ponořená do velké historické krajiny ve Versailles. Eiffelova věž mi připomíná, že majetek znamená nechat něco lepšího pro budoucí generace. Náš projekt spojuje oslavu historie s lepší budoucností.“

Foto: Shutterstock.com