Pátek třináctého ve světě

Autor:

Pro mnoho lidí je dnešní den smolný a nešťastný. Dle pověr se může stát spousta negativních věcí. Pověrám o 13. pátku věří i například v Anglii, Polsku nebo v germánsky mluvících zemí. Zajímavé také je, že se pověra de facto rozšířila mezi širší veřejnost až v 20. století. Její vznik se ale datuje mnohem dříve, a to už do 14. století. Přesněji na pátek 13. října, kdy nechal Filip Sličný pozatýkat významné členy Templářského řádu a následně je popravit.

V křesťanství věří, že 13 je špatné číslo kvůli tomu, že apoštolů na poslední večeři bylo 13 a tím posledním byl právě zrádce Jidáš. Kristus následně zemřel v pátek. Proto spojitost dne s číslem. Pověst o 13 má svůj původ také v germánské mytologii, kde se traduje, že na večeři bylo pozváno 13 bohů, avšak začalo se večeřet jen ve 12. Když pak dorazil bůh hádek Loki, jednoho z bohů zabil, proto je pro ně číslo 13 smolné.

Ať už je pátek 13. šťastný nebo ne, u mnoha lidí vyvolává jen úsměv na tváři, avšak pokud jste jen trochu pověrčiví, neberete den jen tak nadarmo. Mnoho řidičů raději nevyjíždí ani na silnice. Často se také odkládají svatby a důležitá životní rozhodnutí. V některých kulturách dokonce ignorují ve výškových budovách 13. patro.

Ve zbytku světa se lidé bojí jiného dne spojeným s tímto číslem. V Řecku je to například úterý a v Rusku pondělí. Italové mají své nešťastné číslo 17, a proto se nikdy v letadlech společnosti Alitalia neposadíte do řady číslo 17. V asijských zemích bývá naopak špatným číslem 4. Slovo čtyři totiž v japonské i čínské výslovnosti zní stejně jako „smrt“. Naopak číslovka tři je šťastné číslo a ve výslovnosti je podobná slovům „život“ a „přežít“.

Foto: Shutterstock.com