Dnes už při cestách do zahraničí neuvidíte téměř nikoho, kdo by sebou tahal těžké zrcadlovky anebo kompaktní fotoaparáty. Doba šla rychle dopředu a tak je snadší mít u sebe jen telefon, ostatně fotografie můžete snadno postovat dál a ne jako za dob foťáku počkat, až se po příjezdu z dovolené vyvolá film a zjistit, že místo obličeje máte jen černou skvrnu. To vám bylo dobrodružství! Protože se telefon stal tak důležitým nástrojem našich cest, je důležité si říci, jak správně fotit, protože byste se divili, kolik chyb při focení můžete udělat. Vaše výsledné fotografie nejsou tak boží, jak jste si při cvaku mysleli.
Doby, kdy jste něco ledabyle vyfotili a pustili do světa jsou dávno pryč. S nástupem sociálních sítí a obzvlášť Instagramu se pravidla začala měnit. Jak víte, pokud chcete zveřejnit příspěvěk nebo jen fotku na InstaStories, je dobré, aby vaše fotografie měli příběh, nějak vypadaly a podobně. Čím lepší fotka, tím více lajčíků, však to znáte. Proto čtěte pozorně následující řádky.
Ať už fotíte normálním foťákem nebo mobilem, vždycky je nejdůležitější světlo! To vám poví každý profi fotograf. Jakmile máte dobré světlo, je vyhráno. Prostě nejdůležitější faktor, který rozhodne o tom, jestli vaše fotka bude dobrá, nebo ne. Možná jste někdy slyšeli pojem „zlatá hodinka“ ? To je těsně před západem nebo východem slunce. Obvykle máte právě šedesát minut na předvedení vašeho díla. Světlo není ostré, nýbrž měkké a pěkně podkreslí veškerou architekturu, přírodu i lidské obličeje. Jakmile na fotkách uvidíte dlouhé stíny a zlatavé zbarvení, jedná se právě o tuto hodinku. Ale nebojte se, že byste museli čekat celý den a měli fotit jen v tento vymezený čas. Obecně platí, že denní světlo v dopoledních hodinách je druhé nejlepší na focení. Avšak pracovat se světlem se dá celý den, ostatně k tomu vám později pomůže následná postprodukce vaší fotky.
Jestli používáte svůj telefon jen tak, jak je automaticky nastaven, možná děláte chybu a možná to je chybou vašich nekvalitních fotografiích. Sedněte si večer k televizi a vemte si do ruky telefon. Teď ve volné chvíli prozkoumejte svůj přístroj skrz na skrz, možná objevíte něco nového. Váš mobilní fotoaparát má totiž několik nastavení. Jak víte, můžete si měnit jas, kontrast nebo zaostření. U těch lepší lze manuálně nastavit i ISO. Vykročte ze své komfortní zóny alá automatické nastavení a uvidíte, jak vaše snímky budou lepší než dřív.
Další z mnoha chyb, které při focení mobilem děláme, je špatná kompozice. Málokdy se nad fotkou jako takovou přemýšlí a pak vznikne madlajz. Například fotíte-li krajinu, nikdy by vám neměla země nebo naopak obloha přesahovat do tři čtvrtě snímku. Sami uznejte, že výsledná fotka vypadá hrozně. Pro lepší pomoc, jak vymezit expozici si zapněte mřížku, je v nastavení každého foťáku. Objeví se devět polí a ty vám pomůžou v uspořádání celé fotky. To samé platí o ořezu fotky.
Někteří lidé si také myslí, že když budou fotit s bleskem, fotografie bude suprová, avšak opak je bohužel pravdou. To, že je venku tma nebo šero, vám blesk světlo nevynahradí, častokrát fotografii akorát zkazí. Je lepší využít alespoň jiného světla, například od pouliční lampy. Někdo by mohl oponovat, že se zrcadlovkou je to v pohodě, ano je, ale váš mobil není zrcadlovka.
A rada na závěr, i když zvěčníte památky tak jako tisíce lidí před vámi, vybírejte si jedinečné úhly a momenty focení. Přeci jen, je to trochu klišé mít fotku jako ostatní. Čím víc se nad focením zamyslíte, tím lépe by váš výsledný snímek mohl dopadnout. Foťte detaily a přemýšlejte nad tím, co fotíte. Co takhle v hlavní roli vy a za vámi rozostřená památka? Vidíte, hned ta fotografie vypadá jinak a zajímavěji, nebo vaše nohy s botami stojící vedle velké kaluže, od které se pamětihodnost odráží? Stačí trocha fantazie a ojedinělé dílo je na světě!
Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: vlastní zkušenost, autorský text