Peugeot e-Expert bude jezdit na vodík, bohužel zatím ne v Čechách

Autor:

Foto, zdroj: Peugeot

Peugeot e-Expert Hydrogen je prvním sériově vyráběným vozem značky Peugeot, který nabízí elektrickou verzi s vodíkovými palivovými články.

Pro značku Peugeot je snížení lokálních emisí svých vozů prioritou. I proto se stává jedním z prvních výrobců, kteří už od roku 2021 zařadí do své nabídky sériových vozů v segmentu kompaktních užitkových vozů elektrickou verzi poháněnou vodíkovými palivovými články.

Peugeot e-Expert Hydrogen doplňuje nabídku verzí se spalovacím a elektrickým motorem. Stává se nejnovějším symbolem strategie značky „Extended power of choice“, která dává každému zákazníkovi možnost vybrat si z široké nabídky pohonů ten, který nejlépe vyhovuje jeho potřebám. Elektrická verze s vodíkovými palivovými články je potvrzením rychlého rozšiřování elektrifikované nabídky řady Peugeot Expert. V roce 2020 byl na trh uveden elektromobil e-Expert oceněný titulem International Van of The Year (Mezinárodní dodávka roku) a stal se tak šestým vozem značky Peugeot, který toto prestižní ocenění od roku 1992 získal.

Nový model nabízí inovativní exkluzivní systém skupiny Stellantismid-power plug-in hydrogen fuel cell electric“, který tvoří palivové články vyrábějící díky vodíku v systému palivové nádrže elektřinu potřebnou k pohonu vozidla, vysokonapěťová lithium-iontová baterie s kapacitou 10,5 kWh, kterou lze dobíjet z elektrické sítě, a která v určitých fázích jízdy napájí i elektromotor. Dále pak nabízí schopnost doplnit vodík za 3 minuty pro dojezd více než 400 km podle certifikačního protokolu WLTP; nabíjecí zásuvku pro vysokonapěťovou baterii; 2 délky (standardní a prodloužená – L2 a L3) se stejnými charakteristikami objemu nákladového prostoru jako verze se spalovacím nebo elektrickým motorem; objem nákladového prostoru až 6,1 m³; užitečné zatížení až 1 100 kg; hmotnost přívěsu až 1 000 kg.

Vyznačuje se i silnou osobností, schopností zcela tiché jízdy bez omezení vjezdu do center měst, nulovými emisemi oxidu uhličitého a absencí kompromisů z hlediska užitných vlastností. Představuje mobilitu, která dokáže uspokojit potřeby firemních zákazníků i mnoha městských komunit usilujících o zachování kvality života jejich obyvatel. Bude nejprve nabízen firemním zákazníkům ve Francii a Německu, první vozy budou dodány na konci roku 2021. Bude se vyrábět ve Valenciennes ve Francii, následná přestavba bude probíhat ve specializovaném centru Stellantis v německém Rüsselsheimu, které se věnuje vodíkové technologii.

Foto: Peugoet

Trh a zákazníci

Segment kompaktních dodávek představuje v Evropě více než 750 000 vozidel ročně. Peugeot Expert od svého uvedení na trh v roce 2016 každoročně zvyšuje svůj tržní podíl. Technologie vodíkových palivových článků kombinuje elektrický pohon se schopností doplnit vodík za 3 minuty s následným dojezdem více než 400 km podle WLTP. Je odpovědí na stále komplexnější potřeby firemních zákazníků a zaručuje také větší svobodu.

Hydrogen je navržen jako „mid-power plug-in hydrogen fuel cell electric“, který kombinuje výhody vodíku, bateriové technologie a elektrického pohonu. Vodík obsažený v nádrži zásobuje palivový článek, který vyrábí elektřinu potřebnou k pohonu vozidla na dlouhé vzdálenosti, zatímco vysokonapěťová baterie poskytuje mimo jiné energii potřebnou k zajištění dynamických vlastností. Celý systém je do vozidla zabudován tak, aby to nebylo na úkor objemu nebo užitečného zatížení.

Vodík se v současné době stává jedním z hlavních pilířů přechodu na nové zdroje energií a v tomto směru bylo oznámeno mnoho mezinárodních projektů. Ekosystém se rozvíjí zejména v Evropě, přičemž se investice Evropské aliance pro čistý vodík do podpory tohoto řešení odhadují na 60 miliard €. Díky těmto vládním plánům se v Evropě neustále zvyšuje počet vodíkových stanic. Značka Peugeot spolupracuje přímo s dodavateli energií, aby mohla poskytovat balíčky nabídek.

Technologie nové generace

Nový Peugeot je postavený na modulární platformě EMP2 (Efficient Modular Platform), která je schopná pojmout motor s jakýmkoliv zdrojem energie. Jedná se o plně elektrický vůz kombinující dva zdroje elektrické energie umístěné ve vozidle. Tuto technologii tvoří vodíkové palivové články umístěné v motorovém prostoru v přední části vozidla, které dodávají elektromotoru elektrickou energii vzniklou rekombinací vodíku obsaženého v nádrži a kyslíku ve vzduchu. Výfukovým potrubím vypouští pouze vodní páru. Elektromotor s permanentními magnety o maximálním výkonu 100 kW a maximálním točivém momentu 260 Nm. Toto elektrické hnací ústrojí je umístěno na přední nápravě a je podobné hnacímu ústrojí modelu Peugeot e-Expert, pro který je typická zejména převodovka (reduktor) přizpůsobená potřebám zátěže užitkových vozů. Vysokonapěťová lithium-iontová baterie umístěná pod sedadly kabiny, která má kapacitu 10,5 kWh a výkon 90 kW. Peugeot tak nabízí dojezd více než 400 km.

Foto: Peugoet

Výkon je k dispozici od okamžiku nastartování vozu, což zajišťuje okamžitou reakci, bez vibrací, bez hluku, bez řazení rychlostí, bez zápachu a samozřejmě bez emisí CO2. Jedinou emisí systému je vodní pára odváděná výfukovým potrubím.

Pro zajištění bezpečnosti chodců se ve městě do rychlosti 30 km/h ozývá zvukový signál, který signalizuje přítomnost vozidla při jízdě vpřed a vzad. Uživatelům dodává jistotu záruka na vysokonapěťovou baterii poskytovaná na 8 let nebo 160 000 km na minimálně 70 % kapacity.

Funkčnost bez kompromisů

Model kombinuje kompaktní vnější rozměry s velkou nosností. Umístění vodíkových nádrží pod podlahou umožňuje zachovat objem zavazadlového prostoru, který je ve všech ohledech stejný jako u verzí se spalovacím nebo elektrickým motorem. Toto umístění rovněž zajišťuje bezpečnost a zároveň díky optimálnímu rozložení hmotnosti také potěšení z řízení a radost z jízdy.

Díky specifickému nastavení tlumičů a pružin je zajištěn vysoký komfort odpružení zaručující nejlepší výkon při jízdě s prázdným i naloženým vozem. Řidič se bude ve všech situacích cítit pohodlně, a to díky speciálně seřízenému posilovači řízení, který usnadňuje jízdu, současně byl zachován průměr otáčení 12,4 m.

Foto: Peugoet

Kabina nového Peugeotu e-Expert Hydrogen

Na úrovni místa řidiče došlo k přepracování středové konzoly, do které je nyní zabudován nový dokonale integrovaný a ergonomický ovladač převodovky „e-Toggle“, který nyní umožňuje přístup k funkcím Park / Reverse / Neutral / Drive a Brake; přepínač mezi 3 jízdními režimy Eco / Normal / Power; ovladač elektrické parkovací brzdy; odkládací přihrádka v horní části; boční úložná síť na držáku elektrické parkovací brzdy.

Zdroj informací: Peugeot
Zdroj foto: Peugeot