Písečná duna u Vlkova aneb česká Sahara

Autor:

Pouště. Dlouhé lány navátého písku, po kterém se brodí kopyta velbloudů v parném dnu. Takové je známe především ze Sahary a Kalahari. Avšak není pravda, že by se písek nacházel jen v Africe. I u nás v Česku můžete navštívit písečné plochy, přestože nemají rozlohu států ani se po nich nepohybují velká zvířata. Jsou tady. Jedna z nich se nachází v CHKO Třeboňsko.

Pojedete-li směrem na obec Vlkov a ještě kilometr za ní, narazíte na unikátní poušť, která je pro Česko opravdu rarita. V roce 1954 byl písečný přesyp zapsán mezi zvláště chráněná místa. Občas se mu přezdívá česká Sahara. Přesyp dosahuje výšky od země až 4 metry a rozkládá se na ploše 80 x 60 metrů. V dobách dávných, ještě než člověk přišel na to, jak postavit dům, jistě dosahovala mnohem větších rozměrů. Duna je velmi zachovalá, i když její okraje se začínají už ztrácet a při špatném počasí se zajímavě čeří.

Odhaduje se, že duna vznikla někdy v době ledové. Přestože se nejedná o největší poušť, patří jistě k těm nejznámějším. Písečná duna je na Třeboňsku také výjimečná tím, že tu vůbec je. Jak je známo tato oblast obsahuje spíše mokřady, než suchá písčitá místa.

Vstup na písečnou dunu není povolen. Lze snadno chápat proč. Můžeme to přirovnat k tomu, proč se nesmíte koupat v ledovcových jezírkách. V duně žije ojedinělá fauna i flóra, které by člověk mohl jen ublížit. Prosím, respektujte to a neporušujte tento zákaz.

Pokud byste chtěli navštívit a podívat se na nejrozsáhlejší písečnou dunu u nás, pak musíte vyrazit směrem k Hradci Králové nebo do Pardubic, přesněji k obci Rokytno. V České republice existuje ještě mnoho dalších písečných dun, některé dosahují plochy až 6 hektarů, jiné zas mají velmi zajímavou flóru, která se nevyskytuje nikde jinde.

Foto: wiki Chmee2