Pizzo Calabro nabídne tajuplnou jeskyni, ale i italskou čokoládovou zmrzlinu

Autor:

Itálie není jen Řím, Benátky nebo Sicílie. Naopak skrývá mnoho krásných ostrovů a také poloostrovů, které je škoda nenavštívit. Primárně ze dvou důvodů. Ten první je, že tam s vámi nebudou mraky lidí a ten druhý, že poznáte zase nový kousek země. Tentokrát se vydejte na Kalábrijský poloostrov, přesněji do městečka Pizzo Calabro, někdy zvaného jen zkráceně Pizzo. Městečko se nachází uprostřed zálivu sv. Eufémie. Zajímavé je, že historické jádro leží majestátně nad mořem, takže za dobré viditelnosti můžete pozorovat azurové moře i sopku Stromboli. Zatímco nové osady se nachází kolem pobřeží.

Město je známé pro dvě skutečnosti. Ta první je celkem v pohodě, jedná se totiž o vyhlášenou zmrzlinu, ke které si později povíme víc. Ta druhá už je trochu strašidelná. Jedná se o jeskynní kapli Chiesetta di Piedigrotta na pobřeží. Do kaple se dostanete asi 15 minutovou chůzí po silnici z města vedoucí kolem pobřeží na severovýchod. Do kostela pak vedou schody. Vstupenky koupíte snadno v baru po cestě. Samotný kostel pochází ze 17. století a kaple byla vykopána o několik desítek let později v měkké skále obrácená přímo k moři. Říká se, že prý ji vykopali námořníci, kteří na ostrově ztroskotali a tím se chtěli odvděčit bohům. Uvnitř kaple pak naleznete vytesané sochy, které jsou tu od 19. století. Jestli je to jen místní kýč, nebo turistická past, na to úplně nedokážeme odpovědět.

Vrátíme-li se ještě ke zmrzlině, tak ta je vyrobena z čokolády a lískových oříšků (alergici, mějte se na pozoru). To vše je vytvarované většinou do tvaru koule, která obsahuje ještě čokoládovou omáčku. Ta krásně vyteče, jakmile kouli rozkrojíte lžičkou. To vše je ještě obalené v kakaovém prášku s cukrem. Zajímavostí je, že tento dezert se servíruje i mimo město a hojně se mu daří se usazovat v menu téměř každé italské restauraci na jihu.

A jak to vypadá v centru Pizzo? Je to takové malé bludiště, které má síť úzkých uliček. Nikdy nevíte, kam vás zavedou. Uvidíte tu vše od romantické atmosféry po rušný každodenní život obyvatel Kalábrie. Pokaždé, když se zde koná nějaká slavnost, centrum ožívá. Všude je slyšet veselá živá hudba a na každém kroku můžete ochutnat něco dobrého. Srdce centra tepe na náměstí Piazza della Repubblica. V blízkosti náměstí se nachází hrad z 15. století Castello Murat. Hrad je přístupný veřejnosti a často se v něm pořádají různé kulturní akce.

Kousek od hradu se nachází maličký přístav s krásnou přímořskou promenádou. Zde je to pravé místo, kde si můžete vychutnávat zapadající sluníčko se sklenkou dobrého bílého vína v ruce. Pláže jsou písečné a celkem liduprázdné, záleží, kam se vydáte chytat bronz. Veřejné pláže naleznete podél celého pobřeží. Kousek od města je železniční stanice, a tak se můžete vydat na výlet po okolí.

Foto: pixabay