Plánujete cestu do tepla? No, měli byste začít plánovat co nejdříve

Autor:

Před pár dny jsem se bavila se svým kamarádem o tom, že bych hrozně ráda někam letěla. Co nejdřív a hlavně, aby to bylo něco ekonomického, přeci jen nikdo nechce vypláznout za letenky dvacet tisíc a pak žít o balené vodě a rohlíku. Prakticky se mi vysmál. Nejdřív jsem nechápala proč, později jsem pochopila. Říkala jsem si, že každý přece cestuje za pár set korun do zemí, které normálně stojí mnohem víc, avšak pes byl zakopaný v něčem jiném než v ceně, záleží totiž na době, kdy letenku objednáte. No jo blondýna.

Rozhodla jsem se, že se na celé plánování cesty podívám dopodrobna. Přináším vám pár ověřených triků a hlavně tipů, které vám pomohou při samotném plánování.

Než se na vše vrhneme, jako první si teď hned zkontrolujte pasy a jejich platnost! Co pak se vším plánováním, když vám na letišti u přepážky oznámí slečna s ledovým tónem hlasu, že váš pas je už půl roku propadlý. Šok a zoufalství.

Letenky

Nyní se vrhneme na letenky. To je téma samo o sobě. Každého potěší, když jeho peněženka nezapláče. Obecné pravidlo tedy je, s jakým předstihem budete letenky kupovat, tím budou levnější. Žádný last minute u letenek ve většině případů neplatí. Toto si v deníčku potrhněte třikrát a zvýrazněte červeným fixem. Pokud se chcete vydat na kratší cesty po Evropě, je vhodné se po letenkách rozhlížet už dobré dva až tři měsíce dopředu. Pokud se jedná o nějakou delší cestu, která je třeba přes oceán, zde je vhodné se shánět po letenkách už půl roku dopředu. Jak tedy můžete vidět, abychom co nejvíce ušetřili na letenkách, musíme plánovat hodně dopředu. To, může být občas problém pro lidi jako jsem já, kteří nevědí, co budou dělat zítra, natož za tři měsíce. Ale vše se dá zvládnout, když se chce.

Může se vám stát, že budete dítě štěstěny a vychytáte promoakci. Zde není o čem pochybovat, jedná se o oficiální slevovou akci aerolinek. A o co se jedná? Jde o určitý počet letenek, které dopravce uvolní a prodává je pouze za zlomek ceny. A to se vyplatí. Pozor byste si měli dávat na tzv. chybové tarify, zde se naopak jedná, o to že dopravce špatně vyplní nějakou položku (měna, palivo,atd), jejíž cena se rapidně sníží. Pokud si aerolinka chyby nevšimne, máte vyhráno, v opačném případě byste mohli prodělat. Dopravce má právo takové letenky zrušit a nepomůže vám s žádným přebookováním, vám pak nezbývá nic jiného než si koupit novou letenku. Jedna rada na závěr. Nikdy se nedívejte jen na odlety z Prahy. Změnou odletového místa jako je například Wroclav, Katowice či Pardubice, rapidně ušetříte a ani cesta do odletového místa vás nevyjde nijak draho. Avšak někdy se vyplatí zvolit spíše jinou dopravu, než tu leteckou, například do Budapešti se dostanete už za 600 korun autobusem.

Plánování

Nyní se pojďme vrhnout na samotné plánování cesty. Na co nezapomenout, abyste nepřišli o nervy a vyhnuli se přemíře stresu. Jako první byste si rozhodně měli určit cílovou destinaci. Bez cíle, těžko plánovat. Takže si běžte pustit nějakou rytmickou hudbu, třeba od Alvara Solera a šup rejdit prstem po mapě. Jakmile jste si úspěšně vybrali zemi, je na čase podívat na ni detailněji. V období léta, které je již zdárně za námi, se to turisty hemží v profláknutých oblastech až až. To, ale neznamená, že vy byste tam museli taky. Pokud uvítáte především klid, není nad to se ubytovat v nějakém přilehlém městečku s dobrou vzdáleností k hlavnímu letovisku. Nejen, že ušetříte za ubytování, ale také se vyhnete davové fobii. Dvě mouchy jednou ranou. Na druhou stranu pokud plánujete vyrazit na podzim, nebo zimu, hlavní letoviska se mohou zdát dobrým cílem, neboť hlavní sezóna už skončila a ceny jsou víc než příznivé.

Jak už bylo výše řečeno, letenky nakupujte s předstihem a to i mimo hlavní sezónu, abyste ušetřili. Vaše cestovatelská polovička a peněženka to jistě ocení. Za odměnu vás vyfotí u vašeho hradu z písku, dřív než ho spláchne vlna moře.

Zemi máme, město taky. Teď je na čase se porozhlédnout, kam složíte v noci hlavu. Možností je spousta. Můžete si vybrat hotel, nebo se ubytovat přes nějakou stránku, jako je třeba airbnb u někoho doma. Zde snad jen upozorním, abyste si četli pozorně recenze ostatních uživatelů, ne vždy vše vypadá stejně jako na fotce. Tak abyste nemuseli nocovat na pláži, i když popravdě i to má své kouzlo.

Když cestujete na vlastní pěst, není nic lepšího, než si před odletem zjistit pár důležitých věcí. Jsou to základní věci, které by si měl zjistit každý z nás a nejlépe si to někam poznamenat. Pokud si na daném místě nebudete půjčovat auto, určitě si zjistěte, jaké jsou spoje z letiště do vašeho ubytování a poté základní spoje do různých míst, kam se v dané zemi chcete podívat. Nezapomínejte, že v některých zemích jako je například Malta, hromadná doprava nejezdí vůbec na čas. Ale raději být připraven než vůbec. Dále si zjistěte, kolik tam stojí potraviny a restaurace, snadno si spočítáte, jestli se budete muset stravovat sami nebo vám někdo uvaří. A to nejdůležitější, zjistěte si, jaké počasí je v dané zemi, kam jedete. Ne nemyslím teď, ale až tam budete své boky vystavovat sluneční záři, podle toho se snadno sbalíte. A jak se pohodlně sbalit do kufru jsme vám radili v minulém článku.

Teď už nezbývá než popřát šťastnou cestu!

Foto: shutterstock.com