Po 150 letech se otevřou nové prostory hradu Windsor

Autor:

Návštěvníci anglického hradu Windsor si budou nyní moci prohlédnout dosud zapečetěnou místnost. Pokoj nechala královna Viktorie více jak před 150 lety uzavřít. Pro nynější britskou královnu je hrad víkendovým sídlem. Často a ráda se do něj uchyluje. V posledních letech se královna také podílela na přeměně hradu jako turistické atrakce.

Znovuotevřený slavnostní sál byl vytvořen Jiřím IV., a to v roce 1820. Sál sloužil jako velkolepá místnost k vítání zahraničních a významných hostů. Sál využívala i královna Viktorie, avšak v roce 1866 požádala svého dvorního architekta, aby místnost uzavřel a vybudoval novou menší. O rok později královna Viktorie ve svých spisech uvedla, že byla s prací velmi nespokojena.

Po mnoho let byl slavnostní sál využíván pouze jako sklad a jeho sláva zašla. Později v roce 1965 byl prostor přeměněn na občasné vystavování uměleckých děl. V poslední letech nového tisíciletí se společnost Royal Collection Trust rozhodla, že obnoví původní podobu sálu. To znamenalo hodiny mravenčí práce, ale vyplatilo se.

Nyní je vše hotovo a první návštěvníci se budou moci podívat do útrob slavnostního sálu, po jehož podlaze se kdysi procházeli ti nejmocnější lidé světa. Po prohlídce mohou samozřejmě zavítat dále do hradu a vidět tak například královské pokoje, Dům panenek královny Marie, státní vstupní halu, která je také novým přírůstkem do návštěvnické trasy a mnoho dalších zajímavých zákoutí hradu. Návštěvníky jistě také zaujme nová výstava, která se věnuje 1000 letům hradu Windsor.

Foto: Pixabay