Je to až neuvěřitelné, avšak celých třicet let nikdo nevěděl, jaké poklady se skrývají v jihoafrické sbírce muzea. Teprve teď po třiceti letech tam byly objeveny kosti zcela nového druhu dinosaura. Fosílie zahrnují kosti a zcela zachovanou lebku, díky které mohli vědci poznat, o jakého dinosaura se skutečně jedná. Drahocenné exempláře byly v muzeu uloženy poté, co je v roce 1978 vykopaly v Jižní Africe.
Původně byly ostatky dinosaura identifikovány jako Massopdondylus, tedy dinosaurus, který žil v období rané jury v Africe. Až později tým vědců z Londýna pomocí CT a počítačové tomografie zjistil, že se jedná o zcela nový a neznámý druh a také rod dinosaura. Podle vědců se jednalo o dinosaura, který chodil po dvou a měl robustné tělo. Jeho délka dosahovala maximálně tří metrů. Nejdelším kusem těla byl pak dlouhý štíhlý krk s malou hlavou.
Zvíře mohlo vážit okolo 300 kilogramů. Mohl to být všežravec, který se živil jak rostlinami, tak malými zvířaty. Nález nového druhu potvrzuje, že v období před 200 miliony let na zemi žily mnohem vyvinutější organismy, než si do teď všichni mysleli. Tým vědců ho zatím nazval jako Ngwevu intloko. To v překladu znamená šedá lebka.
Dinosaurus dle analýzy ostatků zemřel pravděpodobně ve věku 10 let. Jeho útočiště bylo mezi kapradinami, přesličkami a jehličnatými stromy v blízkosti řeky. Predátor, který pro něj znamenal největší nebezpečí byl zřejmě masožravý Dracoventator.
Profesor Berrett, který je jedním z členů vědeckého týmu, uvádí: „Objev je impozantní, neboť doposud jsme si mysleli, že v Jižní Africe žil jen jeden podřád sauropodomorfů.“ Objev nového druhu rozvrací zaběhlé teorie o dinosaurech z období rané jury. V oblasti Afriky tak mohlo žít více jak šest různých sauropodomorfů.
Foto: Shutterstock.com