Uplynulo už tolik let, kdy byla naposledy vidět ve volné přírodě malá černá zvířátka, jménem tasmánský čert nebo chcete-li ďáblové medvědovití. Nevrátili se bohužel tak nějak samovolně, nýbrž je vychoval člověk a následně se vypustili do přírodní rezervace – ta čítá velikost 400 hektarů. Jedná se o 11 člennou skupinku, která nyní bude žít bez pomoci člověka. Očekává se, že pokud půjde vše dobře, mohli by se v přírodě začít rozmnožovat. Už na jaře organizace Aussie Ark vypustila do rezervace 15 zvířat.
„Vysazení“ tasmánčanů do přírody je důležitým krokem pro znovuzrození Austrálie. Bohužel se tato země potýká s velkou mírou vymírání jednotlivých druhů zvířat, obvykle těch, které žijí jen na tomto kontinentu. Tasmánský čert měl v Austrálii tu smůlu, že vyhynul po příchodu dingů – divokých psů.
V Tasmánii žije zhruba posledních 25 tisíc tasmánských čertů, kteří ale také bojují se zákeřným morem – ten způsobuje tumory v oblasti obličeje a zvířata často v důsledku toho hynou. Odborníci v mnoha centrech studují jejich reprodukci, chování i potřeby, aby jim mohli usnadnit návrat do volné přírody v Austrálii. Organizace se v následujících dvou letech chystá do přírody vypustit dalších 40 tvorů, kteří budou monitorováni prostřednictvím průzkumů a kamerových pastí. Pokud se vše vydaří, pak je možné, že za několik desítek let budou tasmánští čerti pravidelně k vidění v australských lesích.
Foto: pixabay