Po ničivých požárech se sekvojový park v Kalifornii uzavře minimálně na rok

Autor:

Letošní rok přinesl spoustu negativních zpráv. Počínaje požáry v Austrálii až po požáry v nejstarším parku v Kalifornii. Do parku Big Basin Redwoods ročně zavítá přes čtvrt miliónu návštěvníků – většina z nich sem zavítá, právě kvůli rostoucím sekvojím, které se nacházejí na 18 tisíc akrů a díky tomu je park přímo prošpikován 128 kilometry turistických stezek. Historie parku sahá až do roku 1902.

Některé sekvoje, které jsou zde k vidění, jsou opravdu pozoruhodné. Mají výšku 90 metrů a obvod kmenu některých stromů dosahuje 15 metrů. Bohužel při nedávných požárech stromy utrpěly velké škody. Obzvlášť proto, že se požár nedařil dlouhou dobu krotit. V té době museli být z oblasti evakuováni tábořící turisté, protože oheň zasáhl centrální část parku – ale nikomu se nic nestalo.

Foto: pixabay – Big Basin Redwoods

Po tom, co vyhasl poslední plamen, se začaly sčítat škody. Podle všech informací by sekvojové stromy měly přežít – obzvlášť proto že sekvoje mají velkou odolnost vůči ohni (sekvoje v řadě let stárnutí získávají tlustou kůru, která navíc neobsahuje téměř žádnou pryskyřici nebo hořlavou smolu). Zachránili se také nejdůležitější stromy a to tzv. Matka a Otec lesa – jedná se o největší stromy v parku. Avšak navzdory všem pozitivním zprávám bude trvat ještě dlouhou dobu, než se les zcela uzdraví.

Foto: pixabay