Po světovém oceánu plují gumové kachničky

Autor:

Je to už 27 let, kdy došlo na moři k nehodě, která je pro mnohé z vás určitě neznámá. Byl by to byl normální večer, kdyby trajektu, který převážel kontejnery s gumovými zvířátky, nepřišla do cesty silná bouře. V Tichém oceánu se tak rázem objevily žluté kachničky, zelené žabky a červení bobři. V tu chvíli se oceán proměnil ve velkou vanu s epickými rozměry plnou oblíbených dětských hraček. Po nehodě se jich do vody dostalo přes třicet tisíc.

Nejprve se jejich hejno pohybovalo vkuse, ale mořské proudy se postaraly o to, aby se zvířátka rozdělila a dostala se tak do všech koutů světa. Jedna početnější část si to zamířila na pobřeží Indonésie a Austrálie. Druhá měla opačný směr, a to na jihoamerické pobřeží. Poslední skupina mířila na Aljašku. Tam četná skupina kachniček zamrzla na několik let a na svou dalekou cestu se vydala po rozmrznutí v novém miléniu. Z Aljašky se tak dostaly až do Británie, dokonce bez újmy propluly oblastí, kde se potopil legendární Titanic.

Jak čas plynul, počty gumových zvířátek se v moři ztenčovaly. Mohli za to sběratelé, kteří se je pokoušeli lovit na divokém moři, ale i na březích zemí, kam je odneslo moře, ale také pár z nich zničila sama příroda. Mořská voda je příliš slaná, a to pro kachničky vyrobené z PVC není zrovna ideální prostředí k žití. V moři existuje ještě několik stovek kusů, které se tak staly mimoděk nedílnou součástí výzkumů vědců o pohybu vody v oceánech.

Jen tak pro představu v roce 2007 se sběratelská hodnota kachniček na různých online burzách pohybovala okolo 9 000 korun. Pokud byste našli ještě teď čerstvě vylovenou kachničku nebo jiné zvířátko z této posádky, vážní sběratelé vám za ni nabídnou klidně i 30 tisíc korun! Což je za kachničku, jejíž výrobní cena je zhruba dvacet korun, docela velká částka.

Zajímavostí určitě je také fakt, že kdysi žluté kachničky a červení bobři jsou dnes už bílí, ale želvám a žabkám jejich zelená barva zůstala, a to i přesto, že na ně denně svítí přímé slunce a jsou omývány mořskou vodou.

Zdroj foto: Pixabay
Zdroj info: Eko list, Aha!