Po stopách světové architektury

Autor:

Ať už cestujete kamkoli vždy se na kratičký moment zastavíte u turisticky oblíbené budovy, abyste se vyfotili. V ten moment se stanete součástí historie a také svého pomyslného nárokování si a cestovatelskému zážitku je za dosti učinění. Věřte, že teď nemluvíme jen o šikmé věži v Pize nebo Eiffelovi věži. Těch památek a kultur je nespočet. Pojďte se s námi podívat na ty nejuchvátnější!

Klášter Geghard, Arménie

Skály, hory, pohoří. Ještě o něco více vám padne brada právě u této monumentální stavby, která celá byla vytesána do skály. Původně byl klášter malá jeskynní svatyně. Později ve 4. století byla prohlášena za svatou. Díky své úžasné poloze se tak později stala středobodem středověkého náboženství v Arménii. Postupně se vybudoval klášter, který navazuje na jeskyni. Když stojíte před budovou uchvátí vás zvláštní pocit. Všude kolem vás jsou skály a zdi z kamenů. Zde musí být něco magického.

Mešita Shah, Irán

Také obdivujete mozaikové zdi a ťukáte si na hlavu, jak mohl být někdo tak pečlivý a tisíce kousků umístit tak, že to celé působí dokonale a přesně? Nic pro nerváky zřejmě. Tuto nádhernou mešitu naleznete na královském náměstí Isfahánu. Jedná se také o jednu z největší staveb islámského světa a zároveň vrchol íránského cestovního ruchu. Ročně ji navštíví tisíce lidí a další přibývají. Perský styl na vás dýchá z každého rohu a vy si přijde opravdu jak v pohádce. Mešita byla postavena v roce 1611.

Petra, Jordánsko

Pamatujete si na film Indiana Jones, tak přesně tahle památka ve filmu hrála hlavní roli. Ale není to jen jedna tvář, je to celé město vytesané do růžovočervené skály. Snad jakoby nevypadalo ani z tohoto světa. Nemluvě o tom, kolik hodin nad tím stavitelé museli strávit a kolik úsilí tomu museli věnovat. Neuvěřitelné. Zůstanete stát s otevřenou pusou, a to vás bude doprovázet po celou dobu návštěvy skalnatého města. Mimochodem postaveno bylo 400 let před Kristem. O to víc si člověk váží každého detailu, který nebyl vyroben moderní technikou, že?

Katarská fakulta, Katar

Do teď jsme bloudili v historii, abychom naši cestu završili futuristickým dílem. Ve srovnání s fakultami na Karlově univerzitě jde opravdu o nebe a dudy. Budova vznikla jako centrum pro vzdělávání. Stavba by se dala přirovnat k vesmírnému vozidlu, avšak zanechává v sobě prvky islámu a arabské kaligrafie, což potvrzují vyčnívající pilíře. No tak se přiznejte, kdo by se sem chodil učit rád?

Foto: Shutterstock.com


Místo pro vaše názory