Na dně moří, která omývají břehy Řecka, se nachází mnoho tajemství a také cenově nevyčíslitelných pokladů. Některé z nich už byly objeveny a počítají se mezi ně zejména starodávné vraky lodí. Dodnes bylo možné pro širší veřejnost si lodě prohlédnout ledatak na obrázku. To se ale má změnit. Řecké úřady místa nálezů lodí úzkostlivě tajily a nahlédnout do jejich útrob tak mohli jen archeologové nebo profesionální potápěči se speciální povolením.
Nyní budou některé z vraků na dně moře přístupné i rekreačním potápěčům. Řecká vláda by ráda z mořského dna udělala jakési podvodní muzeum. První z nich se „otevře“ u ostrova Alonissos v Egejském moři. Otevření muzea je projektem BlueMed, který spolufinancuje Evropské komise. První turistické ponory se už uskutečnili a návštěvníci si tak mohli prohlédnout obchodní loď, která se potopila na začátku 5. století. K vidění bylo i tisíce amfor, které zůstaly ve vraku lodi jako převážený náklad. Samotná loď byla objevena při průzkumech mořského dna zhruba v 90. letech minulého století.
Kromě vraku, který leží u zmiňovaného ostrova, chtějí řečtí archeologové zpřístupnit další tři místa potopených lodí, a to do roku 2021. Jednalo by se o vraky lodí v Pagasitickém zálivu. Projekt BlueMed by také rád zapojil do účasti Itálii a Chorvatsko, jejichž moře také jistě skrývají zajímavou podívanou.
Foto: Shutterstock.com