Pohádková stezka Orlickými horami

Autor:

Česká příroda za to stojí v každém ročním období, třeba když se zrovna brodíte metrem sněhu nebo naopak se vám vypalují sluneční paprsky do kůže. Při každé cestě naleznete něco nového a každá minuta strávená v přírodě vás posílí a hlavně načerpáte novou pozitivní energii. Jinak tomu není ani v případě Orlických hor a přesněji obce Deštná.

Každoročně sem vyrážejí desítky rodin, aby zde strávili svůj čas s dětmi. A právě pro ty nejmenší je tu připravena Kačenčina pohádková cesta, která se neobejde bez milých setkání a také příjemných překvapení, které potěší každé dítě. Na každém stanovišti, na kterém se musíte zastavit, na děti budou čekat zábavné úkoly a odměna bude převelice sladká. Pohádková stezka je ideální, když zde trávíte delší dovolenou, neboť celá trasa měří 18 kilometrů, a to s dětmi není jednoduché na jeden ráz zdolat, proto je velká výhoda, že si cestu můžete krátit podle sebe a následující den se vracet tam, kde jste včera skončili.

Pozitivní je, že na většinu stanovišť můžete v pohodě dojet i s kočárkem. I když někdy se u toho hodně zapotíte, protože některé trasy jsou hodně do kopce. Nicméně můžete využít zkratky díky lanovce. Kočárek přepravují zdarma.

A odkud se vyráží? Začátek na vás čeká u Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštné. Stejně tak si v muzeu kupujete hrací kartu, do které vám na stanovištích otisknou razítko. Tak ji mějte na očích a neztraťte. Pokud nasbíráte všechny razítka, můžete se pak těšit na dárek. Na dobrodružné cestě se zastavíte na mnoha zajímavých místech, jako je třeba „svatý Matouš“. Můžete si prohlédnout kostel a pro děti je připraven jeden z Kaččiných úkolu, tentokrát to bude vyluštit lehkou křížovku. Dobrou zprávou je, že se při cestě zastavíte v Kozím chlívku, kde se nachází další stanoviště s razítkem a také na děti čeká úkol. Mimochodem výborně tu vaří.

Jedno z dalších stanovišť je třeba Sjezdovka Marta, děti tu budou muset splnit úkol v tancování, ale nebojte se nikdo není dokonalý a počítá se každý, kdo se nebojí zkusit něco nového. Neméně zajímavou zastávkou je pak Potok nad Orlicí. Žije tu údajně zlobivý ohnivý mužíček, který rád zapaluje všechno kolem sebe, avšak moudří lidé ví, jak jej zkrotit. A co takhle si zkusit vykřesat oheň pomocí dvou kamenů?

Pokud tedy ještě nevíte, kam vyrazit s dětmi na dobrodružnou dovolenou nebo jen výlet, pak by vaše kroky měly mířit minimálně tímto směrem. A vůbec, co je víc než šťastné vzpomínky v očích vašich dětí?

Foto: George Hodan