Pohádkové brány vodní nádrže Les Království

Autor:

Přehradní nádrž se vystavěla už v roce 1920. Hlavním impulsem pro stavbu byly ničivé povodně na konci 19. století, které se stále dokola opakovaly a situace už byla neúnosná. Přehrada leží asi 5 kilometrů od Dvora Králové nad Labem. Na levém břehu je nádrž lemovaná lesním komplexem Království, po kterém také dostala své jméno. Lesní komplex je zbytkem hraničního hvozdu.

Při příchodu k nádrži vás hned zaujmou dvě pohádkové brány, které jakoby značily, kde je hranice jiného světa, do kterého vstupujete. Brána mezi světem lidí a světem pohádkových bytostí, to vše dokazuje ještě přilehlý zarostlý les, který při troše představivosti může působit magicky. Přehrada tak patří právem k těm nejkrásnějším, které můžete u nás v Česku najít a také navštívit. Stavba nádrže probíhala 10 let kvůli mírnému zdržení událostmi první světové války.

Po dokončení stavby se jednalo o největší vodní nádrž v Československé republice. Během stavby nádrže se začalo uvažovat i o stavbě vodní elektrárny, která nyní leží od nádrže jen pár desítek metrů. Pro svůj jedineční charakter a design se Les Království stal oblíbeným turistickým místem. Od března letošního roku si můžete také koupit na České poště poštovní známky s motivem vodní nádrže Les Království. Dominantní stavba Královedvorska nebude zdobit jen přední strany pohledů.

V loňském roce se dokonce přehrada umístila v seznamu TOP 100 míst v internetové fotografické soutěži GuruShots – The World’s Greatest Photography Game. Les Království se umístil konkrétně na 53. místě a zanechal daleko za sebou takové velikány jako je například Tadž Mahal nebo Egyptské pyramidy.

Foto:Wiki Ewwwa