Pohádkové brány vodní nádrže Les Království

Autor:

Při příchodu k nádrži vás musí zaujmout dvě pohádkové brány, které jakoby značily, kde je hranice jiného světa, do kterého vstupujete. Brána mezi světem lidí a světem pohádkových bytostí, to vše dokazuje ještě přilehlý zarostlý les, který při troše představivosti vyzařuje magickou auru. Přehrada tak patří právem k těm nejkrásnějším, které můžete u nás v Česku najít a také navštívit.

Přehradní nádrž se vystavěla už v roce 1920. Hlavním impulsem pro stavbu byly ničivé povodně na konci 19. století, které se v řádu pár let stále dokola opakovaly a situace už byla neúnosná. Přehrada leží asi 5 kilometrů od Dvora Králové nad Labem. Na levém břehu je nádrž lemovaná lesním komplexem Království, po kterém také přehrada dostala své jméno. Lesní komplex je zbytkem hraničního hvozdu.

Stavba nádrže probíhala 10 let kvůli mírnému zdržení událostmi první světové války. Na stavbě se podílel Ing. Josef Plicka. Náklady na stavbu se vyšplhaly do bezmála 5 milionu rakouských korun.

Po dokončení stavby se jednalo o největší vodní nádrž v Československé republice. Během stavby nádrže se začalo uvažovat i o stavbě vodní elektrárny, která nyní leží od nádrže jen pár desítek metrů. Pro svůj jedineční charakter a design se stala oblíbeným turistickým místem a jinak tomu není ani dnes.

Od března letošního roku si můžete také koupit na České poště poštovní známky s motivem vodní nádrže Les Království. Dominantní stavba Královedvorska nebude zdobit jen přední strany pohledů, ale už si ji můžete koupit i dozadu.

V loňském roce se dokonce přehrada umístila v seznamu TOP 100 v internetové fotografické soutěži GuruShots – The World’s Greatest Photography Game. Les Království se umístil konkrétně na 53. místě a zanechal daleko za sebou takové velikány jako je například Tadž Mahal a nebo Egyptské pyramidy. Dle mého názoru jistě zdejší pohádkové brány v letošním roce navštíví o něco více turistů, než jsou tu zvyklí a to zejména zahraniční turisté.

Foto:Wiki Ewwwa