V práci odpočítáváte poslední dny, protože už za týden konečně odjedete na vysněnou dovolenou. Venku svítí sluníčko a vy vyrážíte odpoledne domů z práce. Jenže cestou uklouznete na slupce od banánu a zlomíte si nohu. Co teď? Dovolenou určitě nebudete moci absolvovat, ale už je zaplacená. Co se stane s penězi? Vrátí mi je? Od toho je dobré mít sjednané pojištění storna avšak ani to není 100%. Pojďme se tedy podívat, jak to doopravdy je.
Občas, když projíždím servery s dovolenkovými katalogy si říkám, že je to všechno krásné, ale pro mě by bylo ideální koupit dovolenou v tom okamžiku, kdy vím, že opravdu můžu odcestovat a nic mi do toho nevleze, tedy ideálně dnes zaplatit, zítra odletět. Jenže tak to úplně nefunguje. Často dovolené vybíráme několik měsíců předem. A za tak dlouhou dobu se může stát spousta nevyzpytatelných věcí. Samozřejmě své hraje i cena zájezdu a letenek. Výhodnější je to, když vše zařídíte několik týdnů až měsíců před tím.
Pokud si svou letní dovolenou kupujete u cestovní kanceláře, vždy si přečtěte obchodní podmínky, i kdybyste u nich měli sedět třeba hodinu. Oni totiž moc dobře ví, proč tam nějaké věci píší těmi miniaturními písmenky, na které byste možná potřebovali i lupu. Pokud to ve smlouvě nenajdete, určitě se přímo zeptejte za jakých podmínek a kolik peněz vám cestovní kancelář vrátí, pokud na dovolenou nakonec neodjedete. Obecně však platí, čím déle dovolenou zrušíte, tím méně peněz dostanete zpět. Peníze, které už nikdy neuvidíte, jsou považovány za storno poplatky.
Jestliže si uzavřete pojištění storna zájezdu, máte větší pravděpodobnost, že získáte podstatně větší částku, než byste dostali bez tohoto pojištění. Ale pozor, má to jedno velké úskalí, abyste měli nárok na tyto peníze, musíte uzavřít pojištění o stornu, nejpozději v den zaplacení zájezdu. To znamená, že pokud složíte celou částku za zájezd, avšak nevezmete si k tomu toto pojištění a náhled za pár dnů si to rozmyslíte, tak máte bohužel smůlu. Nelze tedy počítat s tím, že by vám pojišťovna zaplatila ušlou částku za dovolenou.
Je potřeba počítat s tím, že vám pojišťovna nevyplatí celou částku zájezdu. Opět záleží na datu, kdy dovolenou zrušíte a také o jakou dovolenou se jednalo. Celkem paradox, ne? Stejně tak pojištění storna se nevztahuje na letištní poplatky. Neboť jak víte finální cenu letenky tvoří několik artiklů od palivových poplatků přes bezpečnostní poplatky a další věci. Proto je třeba počítat s tím, že se vám vrátí jen určitá část a to čistě za letenku jako takovou. Samozřejmostí je, že každá pojišťovna má seznam výluk, na které se určitá pojištění nevztahují. Proto se podívejte u té své co do seznamu výluk patří, nejčastěji to bývají tyto věci: zamítnutá žádost o vízum, náhlá ztráta zaměstnání nebo i zrušení cesty v důsledku těhotenství.