Polární zář je kouzelnou hříčkou přírody za polárním kruhem

Autor:

Čarovné kouzlení nebe – kdo by ji neznal z dokumentární filmů nebo kreslených pohádek. Vždy každého okouzlí a člověk by se na ni mohl dívat klidně celý život, avšak její zachycení například na fotoaparát není zas tak snadné. Někdo klidně může čekat několik dní a vidět ji, jinému se nepovede, aby ji spatřil, a tak musí do mrazivého údolí vyrazit za pár měsíců znovu.

Co je polární zář?

Aurora Borealis, zní to jako název nějaké nemoci a přitom pravda je daleko od těchto domněnek. Odkud vzniklo její jméno? Pojmenovaná je po římské bohyni úsvitu. Římané také určili její druhé jméno „boreas“, což v překladu znamená severozápadní větry. Avšak názory, kdy bylo poprvé použito její jméno se často rozcházejí. Tak či tak. Je to nádherná podívaná a měl by ji vidět každý člověk alespoň jednou za život. Vzniká působením Slunce a především jeho slunečních erupcí. Při erupci vyšlehne Slunce množství elektricky nabitých částic, které se následně v zemské atmosféře rozzáří v nekonečném spektru barev.

Kde ji můžeme spatřit?

Největší pravděpodobnost, kde můžete polární zář spatřit, je co nejblíže magnetickému pólu. Samozřejmostí je také jasná a bez oblačná obloha, jinak byste nic neviděli. Stejně tak nečekejte, že byste si v klidu poseděli na lavičce v nějakém severském městě, kdepak. Vyrazit musíte do divoké přírody. Tam, kam pouliční lampy sotva dosvítí a tam, kde polární lišky dávají dobrou noc. Nejlepší místo pro pozorování jsou Island, Laponsko, Finsko nebo Norsko. Ty jsou vždy sázkou na jistotu. Pokud se nechcete vydat na vlastní pěst, můžete se porozhlédnout po nějakém zájezdu od cestovní kanceláře. Nejlepší doba na to, kdy vyrazit za polární září jsou řijen, listopad a březen.

Co si vzít na sebe?

Počítejte s tím, že v oblasti Atlantiku bude pořádná zima a s pouhým zimním kabátem, který běžně nosíte tady v Čechách asi umrznete. Funkční bunda s vysokým vodním sloupcem bude ideálním parťákem, pokud máte bundu s nízkým vodním sloupcem (pod 20 000), doporučuje se, abyste si pořídili nepromokavé pončo, které vás stejně dobře ochrání a navíc má i kapucu. Stejně tak budou potřeba funkční kalhoty.

Doporučuje se pod bundu vzít tričko z merino vlny. Když tričko propotíte, tak vás nestudí a stejně tak nesmrdí. Z merino vlny by měly být i legíny, případně pro chlapy prostě kalhoty, spodní vrstva pod funkčními kalhoty. Kvalitní ponožky také udělají své. To zřejmě nejdůležitější jsou boty. Měly by být kvalitní a ideálně zateplené, aby vydržely a nezdradily vás při teplotě mínus 30. Je třeba zabezpečit i ruce a tak volte raději nepromokavé rukavice, ty flísové hned promoknou a ruce zmrznou. Čepice je už samozřejmostí.

Foto: pixabay