Polovina Čechů tráví dovolenou v tuzemsku, moři dává přednost třetina

Autor:

Necelá polovina (45 procent) Čechů má nejraději dovolenou v Česku a více než třetina (36 procent) dává přednost moři. Převládá relaxační styl dovolené (52 procent), aktivní trávení volného času se sportem preferuje jen 11 procent lidí.

Typ preferované dovolené se pojí s konkrétním místem jejího trávení. Relaxační dovolenou si Češi častěji užívají u moře nebo na chalupě, poznávací dovolenou volí při cestování po České republice.

Desetina lidí tráví pravidelně svou letní dovolenou na chalupě. Pro výlety po tuzemsku jsou nejlákavější hrady a zámky (36 procent) a hory (24 procent). Následují návštěvy měst a koupališť.

Víc plánují muži

Celkem 47 procent lidí plánuje svou dovolenou dlouho dopředu, naopak 37 procent vše nechává na poslední chvíli. Necelá pětina jezdí stále na stejné místo, a proto nic plánovat nemusí. Většími plánovači jsou muži, kde dostatečně v předstihu plány vytváří 51 procent z nich, u žen je to 42 procent.

Při trávení volna v tuzemsku lidé nejčastěji sahají po dopravě vlastním autem. Roste zájem o modely SUV nebo o dodávky, do kterých jde sbalit celá rodina například i se sportovním vybavením.

Cestování autem je jasnou volbou celkově pro 55 procent lidí. K moři se naopak více létá. Cestování letadlem má celkově 22 procentní podíl.

Vlastní jídlo si na dovolenou vozí desetina lidí, více než čtvrtina nakupuje v lokálních obchodech či supermarketech a 61 procent si zajde do místní restaurace.

Mladí více sportují

Odlišné představy o dovolené mají mladí lidé do 24 let. Zhruba pětina z nich vyznává během volna sportovní aktivity a více než polovina zamíří k moři. Střídají přitom destinace, na stejné místo jezdí jen devět procent z nich. Naopak starší ročníky nad 55 let jezdí stále na stejné místo ve čtvrtině případů.

Jedno procento Čechů na žádnou dovolenou během roku nejezdí.

V tuzemsku vede Jihočeský kraj

V minulém roce nejčastěji tuzemské cesty občanů ČR starších 15 let podle ČSÚ směřovaly do míst ve Středočeském a Jihočeském kraji. Jihočeský kraj se stal v roce 2018  nejčastějším cílem delších a třetím nejčastějším cílem kratších cest.

Středočeský kraj obsadil první místo podle počtu kratších cest (zahrnují i víkendové pobyty na chatách a chalupách) a druhé místo podle počtu delších cest. V zahraničí se největší oblibě opět těšilo Chorvatsko, pro kratší cesty Slovensko.