Polovina českých cestovatelů vybírá dovolenou podle fotek,

Autor:

Celých 49 % lidí jelo někdy na dovolenou kvůli fotce, kterou předtím někde viděli, a 53 % navštívilo místo jen kvůli tomu, aby si ho mohli vyfotit. To jsou data, která ve svém internetovém průzkumu získala webová platforma worldee.com. Ta pomáhá cestovatelům sdílet, vizualizovat a uchovávat cestovatelské zážitky a především právě fotografie, které patří mezi klíčové suvenýry z cest. Průzkumu, provedeného ve spolupráci s platformou Survio.com, se v létě zúčastnilo 600 anonymních cestovatelů.

Doby, kdy se na dovolenou jezdilo s fotoaparátem, dávno minuly. Většině lidí stačí k zachycení fotografií telefon, který je daleko skladnější a praktičtější. A zároveň platí, že se dnešní mobily kvalitou fotek vyrovnají kompaktům, někdy je dokonce předčí,“ míní zakladatel a CEO worldee.com Tomáš Zapletal. Jeho slova potvrzují data z nedávno proběhlého výzkumu: přes polovinu respondentů v něm uvedlo, že jim velká zrcadlovka přijde na cesty nepraktická, proto ji nechají doma a fotí mobilem. Většina lidí se shoduje, že kvalita fotografií dnešních smartphonů je srovnatelná s kompaktními fotoaparáty. Nemyslí si to jen 17 % dotázaných. Fotoaparát vytahují lidé hlavně ve chvíli, kdy chtějí mít profesionálnější snímky (51 % respondentů). Naopak mobilním telefonem pořizují snímky na sociální sítě (64 %) nebo momentky (72 %) či selfie (54 %).

Většina fotek se objeví na Instagramu

Jen 10 % oslovených cestovatelů se nikdy nepochlubí svými fotografiemi na sociálních sítích. 48 % lidí přitom sdílí jen ty fotky, které považují za zdařilé. Nejoblíbenější platformou pro sdílení fotek z dovolených je pak Instagram, kam postuje fotky 79 % lidí. 57 % je nahraje také na Facebook. Pouhých 10 % využívá online galerie typu Rajče.cz a jen jednotky procent se uchylují k jiným online řešením.

Na fotkách se pak nejčastěji objevují krajiny (87 %), v závěsu za nimi vede v oblíbenosti architektura a památky (67 %). Více než polovina oslovených se také zaměřuje na zajímavé detaily, přátele nebo zvířata. Po návratu z dovolené putují fotografie nejčastěji do paměti počítače (52 %), jen 33 % lidí je přitom ukládá na cloudové úložiště.

Virtuální cestovatelský deník zaznamená kilometry i vzpomínky

Pro všechny cestovatele, kteří by chtěli svými fotografiemi inspirovat k cestám ostatní, případně by se chtěli sami nechat inspirovat fotografiemi jiných, vznikla webová platforma worldee.com. Jejím cílem je sdružovat cestovatele, kteří ve worldee.com naleznou místo pro uchování svých vzpomínek, ale také inspiraci od dalších uživatelů této sítě. Každý cestovatel si zde může zdarma vytvořit profil, kde lze prezentovat své cesty a inspirovat se zážitky jiných uživatelů stránky. V blízké budoucnosti si uživatelé budou moci také plánovat další dobrodružství. Mezi několika tisíci uživateli worldee.com, kteří pocházejí z celého světa, se nedávno objevila také posádka projektu Tatra kolem světa 2, která na webu sdílí podrobnosti ze své aktuální dobrodružné výpravy kolem světa.

Foto: Worldee