Populace mořských želv letos výrazně stoupne

Autor:

Každý rok během páření a následnému hnízdění zažívaly želvy zapeklité situace, a to počínaje přeplněnými plážemi – pro tento rok je problém vyřešen. Tentokrát je karta na straně přírody. Stejně tak ubylo znečištěných lokalit a na silnicích se snížil provoz. Na příklad na Floridě jsou pláže uzavřené, a přestože se brzy otevřou, v jarním období si klid zvířata užila dosyta. Ochránci zaznamenali vyšší počet hnízdících želv, než je normální stav.

Na zvýšenou populaci želv to vypadá i v Thajsku, kde byl také zákaz vycházení. Mezi březnem a dubnem nalezli ochránci více jak 11 želvích hnízd, což je aktuálně nejvyšší počet za posledních 20 let. Dobrá zpráva je to zejména proto, že několik „želvích míst na páření“ bylo zničeno právě lidmi. Častokrát tak odborníci mohou sledovat, jak se z malých vajíček vylíhnou malé želvičky a následně je čeká cesta do moře, a přitom nemusí zdolávat téměř žádné překážky. Šance na přežití se několikanásobně zvyšuje.

Bez lidí jsou pláže čisté. Nikde se neválí plasty nebo rozbité skleněné lahve. Možná se díky pandemii lidstvo poučí a bude si více vážit věcí a hlavně přírody kolem sebe.

Foto: pixabay