Poradíme, jak se kvůli dovolené nedostat do finanční tísně

Autor:

Každý rok jezdíte s dětmi nebo partnerem k moři, ale letos vám nevyšly peníze? To přece nevadí. Svět se nepřestane točit a ani vaše děti vás nepřestanou mít rády. Každopádně jako první zapomeňte na nápad, že byste si peníze na dovolenou půjčili. Stačí si položit jednoduchou otázku. Jestliže na ní nemáte hned odpověď, zbytečně byste si půjčkou zavařili. Otázka zní: Když nemám peníze teď, z čeho a jak bych zaplatil/a na splátky a úroky?

Lidé se často nechají unést na první pohled výhodnou nabídkou a pak jen litují. Ono je sice hezké splácet měsíčně dva tisíce, ale ukrajujete si tuto částku z pravidelných příjmů několik měsíců. A to mluvíme jen o splátce, ale co úroky? Kolikrát, kdyby lidé raději počkali a nastřádali si své peníze bez půjčování, mohli by jet hned na dvě dovolené, které takto zaplatí úroky. Nezapomeňte také na možnost, že se kdykoli může něco stát, například vás vyhodí z práce a co pak? Není lepší mít našetřené peníze na „kdyby náhodou“, než přemýšlet, jak vyjdete další měsíc, protože nemáte příjem?

Pokud o dovolenou opravdu stojíte, budete se muset v určitých věcech uskromnit. Například pokud máte plnou skříň oblečení, není třeba si kupovat další. Tím ušetříte nemalé částky. To samé se týká plýtvání jídla. Ruku na srdce, kolikrát jste si nakoupili na celý týden a polovinu věcí jste pak vyházeli, protože se buď zkazily a nebo vám prostě jen nechutnaly. Kupujte základní potraviny a také potraviny, které vás dokáží zasytit a nezalepí žaludek jen na pár hodin. Na obědy nechoďte do restaurací, ale připravujte si jídlo do krabiček. Dle statistik se udává, že většina lidí utratí polovinu svého platu právě jen za jídlo a stravování v restauračních zařízení.

To bychom měli k šetření, ale co pak, když už máte peníze na hromádce, ani po tom nesahejte bez rozmyslu po první drahé dovolené, kterou uvidíte. Rozhodně mezi prvními volbami prozkoumejte last minute zájezdy, kolikrát se tam dá naleznout diamant mezi obyčejnými kamínky. Pokud bydlíte v Praze, můžete si sbalit kufry a jít vyhlížet a číhat na letiště. Často se stává, že cestovky doprodávají na poslední chvíli zájezdy za minimální ceny, aby obsadili místa. Je nutno podotknout, že v tohle směru to chce být už trochu ostřílený a vědět co a jak. Podobné to bývá i s letenkami. Ostatně chytit letenku za pár korun, přestože to není do vašeho vysněného místa, je furt lepší než sedět doma a zoufat si. V cílové destinaci už snadno najdete levnější ubytování, samozřejmě tyhle praktiky nejdou tak úplně praktikovat, když chcete vyrazit na dovolenou celá rodina.

Vyplatí se také necestovat v hlavní sezóně, kdy jsou ceny kvůli létu nadsazené. Raději počkejte na září, nebo naopak jeďte z kraje léta. Co se týče zemí, kam vyrazit, tak jako levnější varianty se stále nejlépe jeví Černá Hora, Slovinsko, Severní Makedonie či Turecko a Tunis.

Rada na závěr, pokud plánujete letět letadlem, připravte si kufr už doma. Jestliže nejste zastánci jen zámečků, tak si kufr obalte doma potravinářskou fólií. Výrazně tím ušetříte, neboť na letišti stojí všechno peníze. Dávejte si také dobrý pozor na váhový limit, některé letecké společnosti mají až přemrštěné ceny, když váš kufr váží víc než má. To samé platí u palubních kufrů, zde dbejte na to, ať se vejdete do výškových rozměrů. Svačinu si také nachystejte raději doma, nemusíte pak zbytečně a nesmyslně utrácet v letištních stravovacích zařízení a nebo přímo na palubě letadla.

Foto: Shutterstock.com