Poškozené nebo ztracené kufry na letišti? Odškodnění může být vysoké

Autor:

Odlet na dovolenou nebo služební cestu sebou nese i určitá rizika, která se týkají vašich zavazadel. Nikdo nechce zažít, aby přistál v cílové destinaci a zjistil, že jeho zavazadlo nepřiletělo spolu s ním, anebo bylo poškozeno. Nemusíte zoufat, vše se dá řešit. Zachovejte chladnou hlavu a nepanikařte.

Poškozený kufr

Jakmile kufr odbavíte na letišti, přebírá za něj zodpovědnost letecká společnost, se kterou letíte. Avšak každý z nás jistě už z okénka letadla viděl, jak se s kufry zachází, a tak byste ještě před tím měli předcházet jeho poškození. Pokud totiž neprovedete určitě kroky před odbavením, nemusela by vám následná reklamace projít. Očekává se, že každý kufr bude dokonale obalen fólií, která jej v určitých procentech uchrání.

Reklamovat kufr lze do 7 dní, avšak pokud chcete opravdu uspět, měli byste situaci řešit hned na letišti. Pokud jste na dovolenou jeli s cestovní kanceláří, pak bude na místě i delegát, který vám situaci pomůže řešit. Letecká společnost vám následně může uhradit odškodné až do výše zhruba 1400 eur.

Ztracený kufr

Vystoupíte z letadla a jdete si pro svůj kufr, avšak při pár minutách čekání se na pásu stále neobjevil, jak se zdá kufr se zpozdil nebo ztratil. Není nač čekat. Vydejte se k přepážce na reklamaci zavazadel (Lost baggage). Připravte si také útržek ze zavazadlového lístku. Následně budete požádáni, abyste co nejdetailněji popsali svůj kufr. Pro tyto případy se vyplatí na svůj kufr nalepit nějakou nálepku, protože jak víte, podobný kufr jako vy může mít dalších tisíc lidí.

Ve většině případů kufr dorazí v následujícím letu. Dokonce až v 96% se kufr vždy vrátí svému majiteli, i když s nějakým zpožděním. Podle Montrealské úmluvy si můžete nakoupit základní potřeby jako je základní oblečení a hygienické potřeby do výše přibližně 1400 eur, do této částky se také počítá hodnota a odškodnění za kufr, pokud by se už nenašel. Uschovejte si tedy všechny účtenky, ale dejte pozor. Peníze vám zpět za věci vyplatí pouze v případě, že se vaše zavazadlo neobjeví do 21 dní.

Zdroj informací: Letiště Praha – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay