Potápění v moři vás dostane. Vydejte se za ním do Chorvatska

Autor:

Přestože Chorvatsko je první místem, kam vyráží poměrně velké množství českých rodin na letní dovolenou, může vás vábit i na něco jiného. Na něco, na co nejste úplně zvyklí, ale láká vás to. Nemusíte jezdit daleko do tropických oblastí nebo Nového Zélandu, abyste mohli pozorovat krásné korálové útesy a podmořský svět. Tento ojedinělý zážitek si můžete dopřát blízko k naším hranicím. Tedy v Chorvatsku.

Samotná země toho nabízí mnohem více, než profláknuté turistické oblasti. Čím dál více turistů začíná objevovat tajemný, avšak krásný podmořský svět. Nezáleží na tom, jestli jste začátečníci nebo pokročilí. Potápění je vhodné pro každého, kdo se trochu nebojí. Začátečníci určitě rádi využijí profesionální kurzy a nebo se obrátí na svého delegáta, případně plážovou nabídku zážitků. Na individuální samostatné potápění je třeba povolení. Čeká na vás křišťálově průzračné moře, mnoho podmořských vraků nebo i barevné rybky doslova na dosah ruky. Potápět se můžete od dubna do prosince.

Co k tomu potřebuji

Záleží na tom, zda-li jste začátečníci a nebo už zkušení potápěči. My se zaměříme spíše na ty začátečníky. Vždy se informujte ve svém okolí nebo vám v tom pomůže internet, zdali vámi vybraná společnost má oprávnění a registraci k vykonávání výuky k potápění, včetně pořádání potápěčských výletů v okolí. Co se týče cen, tak ty jsou různé. Většinou se pohybují od 20 do 60 eur. Stejně tak pokud si chcete půjčit vybavení připravte si dalších cca 30 euro.

Jestliže vyrazíte do Chorvatska opravdu za „potápěčskou dovolenou“, bude pro vás lepší, když navštívíte potápěčskou školu. Po absolvování potápěčského kurzu obdržíte osvědčení – mezinárodně platnou potápěčskou licenci, která vás opravňuje k potápění do hloubky 18 metrů. Pochopitelně si licenci můžete navyšovat a tím získávat povolení pro potápění se do vyšších hloubek. Co se týče cen základních kurzů, tak ty si se pohybují kolem 300 eur. Záleží, jakou školu si vyberete.

Kam vyrazit

Chorvatsko má ten jedinečný dar, že potápět se můžete téměř kdekoli a všude uvidíte něco zajímavého a pozoruhodného. Například na Istrii vás budou lákat potopené vraky lodí, které si můžete prohlédnout i zevnitř. Určitě vás překvapí zachovalé vybavení a také noví rybí obyvatelé lodi. Nebojte se, žádné kostry lidí zde nenaleznete. Nejznámější podmořské vraky jsou pak Baron Gautsch a vrak válečné lodi Coriolanus.

Ostrov Pag patří také k vyhledávaným místům k potápění. Užijí si tu nejen začátečníci, ale už i pokročilejší potápěči. Podmořský svět je tu více rozmanitější. Můžete prozkoumávat různé jeskyně, korály, útesy, samozřejmě i vraky lodí a také různé antické artefakty. Nabídka potápěčských škol je vynikající. Veškeré vybavení si zde můžete půjčit a navíc vás sami odvezou na moře tam, kde to pro vás bude nejúchvatnější zážitek.

Kornatské ostrovy, kromě potápění tu naleznete i majestátní národní park. Moře je tak čisté, že viditelnost je až do 40 metrů, což je něco neobvyklého. Toto místo se doporučuje spíše pokročilým až profesionálním potápěčům. Samozřejmě na vlastní riziko. To, co jste dosud viděli jen v přírodovědném dokumentu na Prima ZOOM, budete moci obdivovat na vlastní oči. Nejen flóru ale i faunu. Setkáte se na vlastní kůži s chobotnicemi, humry nebo i langustami a dalšími rybkami.

Foto: Shutterstock.com