Potravinová nebe pro všechny, kteří nejí maso

Autor:

Někteří lidé mají potravinové omezení nebo se dobrovolně vzdali konzumace určitých jídel. Při cestování to může znamenat problém, ale také nemusí, pokud budou dobře pátrat, kam vyrazit, aniž by se museli omezovat ve svém jídelníčku. Naštěstí existují země, ve kterých se vyhnete konzumaci masa, a to aniž byste museli celou dovolenou strávit s jablkem v ruce.

Itálie

Tato země může nabídnou mnohem více, než si myslíte. Víte, odkud se vzalo bazalkové pesto? Už se vám sbíhají sliny na salát Caprese? Tak to jste na správném místě. Samozřejmě, že se celou dovolenou nebudete živit tímto salátem. Ochutnat můžete pokrmy z různých druhů těstovin, aniž by se jich dotkl gram masa. Sami Italové rádi jedí lehčí jídla, proto na jídelníčku naleznete například pečenou zeleninu, cukety, lilek nebo rajčata. Těšit se také můžete na bohaté mísy s čerstvým ovocem. Na druhou stranu si můžete dopřát přece i tekuté ovoce, kterým je lahev dobrého vína při západu slunce.

Izrael

Nádherná země spojená s vynikající stravou, která se v průběhu posledních let přeorientovala spíše na tu rostlinou, a to nejen kvůli jejich náboženství. Opravdový ráj pro všechny nemasožravce, protože veganské restaurace a raw kavárny se tu rozrostly jako houby po dešti. Tady si zažijete opravdové potravinové nebe, že nebudete vědět, co dřív navštívit. Těžko byste hledali dobře udělaný falafel v Čechách, možná tak na stánku s kebabem, ale stále to není ono, tak jako to umí přímo v domovské zemi. Do syta se tu najíte i krémovým hummusem nebo zeleninovými saláty, která často zaplní hladový žaludek. Opět na každém rohu je k dostání čerstvé ovoce.

Foto: Pixabay – Italská kuchyně

Vietnam

Jestli jsme o Izraeli mluvili jako o ráji, tak Vietnam je něco ještě víc. Na trzích tu běžně najdete ovoce, které jinde v Evropě ne. Většina z plodů jsou hodně vydatné, a tak se nebojte vyzkoušet vše, na co vám padnou oči. Přeci jen, kolikrát se do země ještě vrátíte? Byla by škoda koukat na peníze a nedopřát si gurmánský zážitek. Co třeba takové dračí ovoce? Mňam mňam. Ale Vietnam není jen o ovoci, ale také o spoustě různých variant hutných polévek nebo jarních či rýžových závitků. Zde si opravdu vybere každý. Maso snadno zaměníte za tofu, které pro Vietnam není cizí slovo a můžete se zde mít přímo královsky. Jen vám nesmí být špatně při pohledu na smažící se žabí stehýnka na grilu uprostřed ulice.

Indie

Právě tady je Mekka pro všechny vegetáriány, neboť samotné vegetariánství se zrodilo právě v této zemi. Lidé tu totiž věří, že zabíjení zvířat a jejich následná konzumace působí jako zátěž na jejich karmu, což by se mohlo velmi zle podepsat na jejich příštím životě. Indové jsou věřící a hlavně věří v reinkarnaci. Pro jistotu se jedení masa vyhýbají a hledají jiné alternativy. Samozřejmě co Ind, to jiný jídelníček. Nejlepší na tom všem ale je, že Indové umí tak dokonale připravit a ochutit vegetariánské jídlo, že kdejakému masožravci se po masu nebude ani stýskat. Už cítíte vůni indického koření a koriandru?

Zdroj informací: Lonely Planet, A Cup of Style
Zdroj foto: Pixabay