Už je to několik let, co se změnila pravidla na palubě letadel, tzv. že už nedostáváte žádné jídlo v ceně letenek. Mnoho lidí si tak nosí jídlo své. Jaké je to správné jídlo a jaké vás donutí vyhodit do koše na bezpečnostní kontrole? Je to celkem jednoduché, i když lidé často dělají ty samé chyby a pak se diví. Výhodou také je, že pokud s vámi cestuje malé dítě, můžete přes kontrolu přenést i přesnídávku nebo džus, který obsahuje více jak 100 mililitrů.
Do příručního zavadla si tak můžete zabalit třeba sendvič se šunkou, müsli tyčinku nebo různé směsy oříšků. Horší je to už třeba s jogurtem, protože má tekutou formu, a tak pokud nemá méně jak 100 mililitrů, jde bez kompromisu do koše. Totéž platí třeba o paštikách a konzervách, které přesahují množství 100 gramů. Výjimku v tomto případě mají pouze věci určené pro děti jako jsou přesnídávky nebo dětské mléko (Sunar apod.). Dospělí mají smůlu.
Nejčastějšími věcmi, které lidé před kontrolou nebo během ní vyhazují jsou klasicky PET lahve. Jak tento zákaz obejít, je jednoduché. Nemusíte prázdnou plastovou lahev vyhazovat. Stačí si ji ponechat a za bezpečnostní kontrolou si ji naplnit čistou vodou z pítka nebo na toaletě. Nemusíte si tak kupovat nové pití s letištní přirážkou. Jiné to je v případě, že PET lahev je naplněná tekutinou. V tomto případě musíte lahev bohužel vyhodit.
Odbočím-li od tématu potravin, často si lidé neví rady například i co se týká velké elektroniky. Tu musíte vyndat z příručního kufru, aby projela rentgenem samostatně. Je třeba to vědět dopředu, protože pak se zbytečně tvoří fronty. Z dětské pistolky na vodu se také může stát nepříjemný problém, který vás zdrží.
Zdroj informací: Letiště Praha, vlastní zkušenost
Zdroj foto: Pixabay