Pozor, kde na veřejnosti jíte. V Římě za to rozdávají pokuty

Autor:

Nepříjemné překvapení čekalo na amerického cestovatele, když si vychutnával populární gelato v hlavním městě Itálie.

Nic netušící turista dostal pokutu ve výši zhruba 11 tisíc korun. Odůvodněním měl být fakt, že svou letní pochutinu jedl na nesprávném místě. Muž totiž seděl na okraji historické fontány (Fontana dei Catecumeni) nacházející se na malebném náměstí ve čtvrti Monti.

V Itálii jsou totiž již několik let zavedena nová pravidla tzv. městské slušnosti, která mají za cíl chránit historické památky. Místní obyvatelé si poslední roky stěžují na množství turistů, kteří do města přicházejí a také ho bohužel devastují. Není tak divu, že úřadům došla trpělivost.

V roce 2017 bylo prosazeno pravidlo s několika zákazy pro turisty. Je zakázáno sedět na Španělských schodech, tahat kolečkový kufr po historických schodištích, koupat se ve fontánách a nově k tomu přibyl i zákaz konzumace jídla v bezprostřední blízkosti památek.

Některá italská města však tato pravidla ještě dále rozšiřují. Například v Benátkách mají lidé zakázáno se koupat v kanálech. Ostatně voda zde je silně kontaminována splašky, přesto se čas od času někdo objeví, kdo to riskne. Ani jeho však pokuta nemine a problém se zdravím zřejmě také ne. V oblíbeném Amalfi pro změnu nesmí lidé chodit v plavkách nebo s odhalenou hrudí po městě. I za to je zde celkem tučná pokuta.

Zdroj informací: The Guardian, la Repubblica, Wikipedie
Foto: Pixabay