Pozor na komáry, mohou přenášet nebezpečné nemoci

Autor:

Léto je konečně tady! To s sebou ale nese i nepříjemný hmyz, který si pochutnává na krvi. V létě se pokousání asi těžko vyhnete, ale lze pravděpodobnost alespoň trochu eliminovat. Stačí si sebou do kufru na dovolenou nebo k sobě domů koupit pár důležitých věcí. Jsou jimi například repelent proti komárům a také případné léky – na kdyby náhodou. Evropa rozhodně není tak bezpečná, co se nemocí – z komářího kousnutí – týká. Stačí, že se na jihu hojně daří západonilské horečce.

Jaká další onemocnění můžete od hmyzu chytit?

Nejčastějším nositelem nemocí jsou komáři. Je jedno jestli jste v Česku u rybníka nebo v Řecku u moře. Všude je vysoká pravděpodobnost, že na vás zaútočí komár a vy pak budete mít velké svědivé boláky. Občas se ale stane, že takový komár vám předá i nechtěný „dáreček“. První pomocí proti nim je samozřejmě repelent nebo přírodní babské rady, avšak kvůli jejich stoupající odolnosti je čím dá horší. se ubránit.

Malárie je jedna z nemocí, kterou si můžete přivést z dovolené domu. Nemoc rozhodně dostat nechcete. Vyskytuje se hlavně v tropických oblastech, ale není výjimkou, abyste ji dostali třeba i v jižnějších oblastech Evropy. Myslete na to, aby vám lékař předepsal antimalarika a také si přibalte dostatečné množství repelentu. Další nemocí je žlutá zimnice, chytit ji můžete v Africe a Americe. Projevuje se žloutenkou a krvácením (vnitřní i vnější). Ve většině případů končí smrtí. Není radno si tedy s chorobou zahrávat, obzvlášť pokud cestujete do méně obyvatelných míst Afriky.

Potkat vás může také horečka Papatači nebo dengue. S Papatači se setkáte převážně u Rudého moře, v Izraeli nebo Íraku. Nemoc není smrtelná jen se připravte na tři dny v horečkách a v bolesti hlavy. Za to druhá zmíněná už je poměrně horší. Jedná se o akutní infekční onemocnění. Má dvě fáze. Jednu klidnější a druhou nebezpečnou. V první budete mít příznaky jak u chřipky. Může docházet ke ztuhnutí svalů a často se objevuje červená vyrážka. V druhém případě se z mírné formy dostanete do komplikovanější. Tělo se dostane do šoku a přicházejí krvácivé šoky.

Přestože lymskou boreliózu přenášejí převážně klíšťata, občas se může stát, že komár píchne nemocného člověka a tím se sám nakazí. Následně může vesele nemoc přenášet dál na další a další – dosud zdravé – jedince.

Foto: Pixabay