Pozor na procházkách v přírodě. Česko stále děsí jedovatý pavouk

Autor:

Nejjedovatější pavouk Česka v lidech stále vyvolává strach. Potkat jej můžete na louce, která se neseče nebo i v lese. Pokud se s ním setkáte, měli byste brát nohy na ramena a pavouka zbytečně nedráždit. Nejvíce útočná bývá zápřednice v momentě, kdy si staví nové hnízdo.

Nejčastěji můžete zápřednici jedovatou potkat ve Středočeském kraji, přesněji na Berounsku, avšak díky expanzi se také vyskytuje v Krkonoších a na Plzeňsku. Teplejší kraje jako Morava pro ni také nejsou překážkou.

Kousnutí pavouka je velice bolestivé a navíc může vyvolat lokální ochrnutí končetiny, do které se zakousl. Součástí je také velmi bolestivý otok a horečky. Naštěstí zdravý jedinec na jeho kousnutí neumírá. Pozor by si ale měli dávat hlavně děti a starší občané, kteří mohou mít zhoršenou reakci, stejně tak alergici. Navštívit lékaře byste měli pokaždé, kdy se vám stane, že vás kousne tento jedovatý pavouk.

Pavouka poznáte snadno dle tmavě červeného zabarvení přední části. Dorůstá až 1,5 centimetru. Končetiny má dlouhé a na jejich koncích se nachází šedé až černé stopy. Dobrá zpráva je, že v celé Evropě není znám případ úmrtí po kousnutí zápřednice jedovaté.

Foto: Shutterstock.com