Pozor na žilní trombózu při dlouhém cestování. Příznaky jsou nenápadné

Autor:

Při cestování existuje mnoho příležitostí, kdy vás trombóza může postihnout. Někteří jedinci jsou navíc náchylnější, a tak by si převážně oni měli dávat větší pozor. Přestože k trombóze nemáte predispozice, určitě je vhodné jejímu vzniku předcházet. Prevence je jistota. Možná jste si mysleli, že trombózu můžete dostat jen při letu na delší vzdálenost, smutná statistika potvrzuje, že se se to začíná pomalu týkat i řidičů.

Dle amerického serveru webmd.com postihne krevní sraženina až 400 000 Američanů ročně. To není zrovna malé číslo. Představte si, kolik lidí to musí být denně na celém světě. Je zajímavé, že většina lidí nemá o krevní sraženiny ani ponětí, přitom tahle zákeřná choroba zabila už čtvrtinu populace planety. Je zároveň až zarážející, že jak krevní sraženině předcházet, ví jen 45% lidí z 9 dotazovaných zemí.

Pojďme si říct, jak příznaky spolehlivě poznáte a budete moci vyhledat okamžitou lékařskou pomoct. Lékař pomocí utlrazvuku následně potvrdí nebo vyvrátí prognózu. Mezi příznaky se nejčastěji řadí dušnost, bolest na hrudi, pocit nedostatečného dechu, slabost, únava, závratě, zrychlený tep, zvláštní pocit pnutí v žilách a také vykašlávání krve.

Naštěstí předcházet trombóze je snadné. Ať už jste řidič, nebo spolucestující, měli byste oba dodržovat tyto pravidla. Zaměřte se na oblečení. To by mělo být prodyšné a hlavně nikde neškrtit. Láhev vody je základ, a tak byste ji měli mít vždy po ruce a pít i v době, kdy si myslíte, že žízeň nemáte. Každé dvě až tři hodiny byste měli zastavit a projít se, aby se vám rozproudila krev v těle. Pokud zrovna zastavit nemůžete, můžete provést v sedě jednoduchý trik. Střídavě protáhněte špičky a zase je přitáhněte co nejvíce k sobě. Stejně tak si můžete promnout a masírovat lýtka.

Dlouhodobá prevence by se také neměla podceňovat. Pokud je vám nad 40 let, kouříte, užíváte hormonální antikoncepci nebo máte nadváhu, měli byste před cestou navštívit obvodního lékaře. Čistě preventivně, nemusí to znamenat, že máte hned problém, ale kdyby se něco náhodou vyskytlo, může vám lékař okamžitě předepsat léky na ředění, nebo poradit bylinky apod. Pro jistotu byste měli omezit nezdravé tuky a začít jíst více zeleniny a ovoce. Sem tam si zacvičit není také na škodu.

Myslete především na to, že zdraví máte jen jedno.

Foto: Pixabay