Praha 2 zavádí chytré zavlažování, ušetřit může statisíce ročně

Autor:

Ubývající zdroje vody se v posledních letech staly celosvětovým problémem. Optimalizace jejího množství se proto stává trendem nejenom v zemědělství, ale třeba i na golfových či fotbalových hřištích. A pozadu v této oblasti nezůstávají ani zelená městská prostranství.

Praha 2 proto navázala v rámci programu Udržitelná dvojka spolupráci s českými technologickými firmami CleverFarm a PlantControl. Ty dodaly městské části inteligentní IoT senzory a další sofistikovaná zařízení, která jsou schopna kromě úhrnu srážek monitorovat i vlhkost, nebo teplotu půdy a vzduchu. Na základě takto změřených údajů nastavuje inteligentní platforma s pomocí IoT jednotek řídící závlahy optimální úroveň zavlažování. Města díky nim ušetří hektolitry vody ročně i desetitisíce korun za elektrickou energii.

„Narůstající teplota vzduchu a čím dál častější výkyvy teplot vytváří takovou situaci, na kterou je potřeba rychle reagovat a minimalizovat její negativní dopady na životní prostředí. V rámci programu Udržitelná dvojka proto podporujeme takové projekty, které nám kromě zajímavé úspory financí nabídnou i jistotu do budoucna,“ uvádí starostka Prahy 2 Jana Černochová. 

Pilotní projekt CleverFarm, který proběhl během letošního roku v Sadech Bratří Čapků, ukázal, že chytré zavlažování dokáže snížit spotřebu vody až o jednu čtvrtinu. Standardní zavlažovací systémy se totiž automaticky spouštějí v nastavených časových intervalech, což vede k nevyváženému dávkování vody a celkové neefektivitě. Chytré systémy dokážou na jednotlivých místech nastavit různou míru zavlažování, a to podle aktuálních potřeb vycházejících z naměřených údajů.

Udržitelnost a úspora zdrojů nejsou jedinými benefity, ze kterých dokáží těžit i další pokroková města. Důležitá je v tomto ohledu i zlepšená údržba stálé zeleně, která se za standardních podmínek zavlažuje buďto příliš, nebo naopak nedostatečně,“ říká Vojtěch Malina, výkonný ředitel společnosti. „CleverFarm dokáže společně s řešením od PlantControl nastavit závlahy tak, aby byla městská zeleň v poměru s vynaloženými náklady ve špičkové kondici. V tomto ohledu chrání i finance investované do obnovy obecní výsadby.

Zdravá a kvalitní zeleň je dalším z přínosů chytrého hospodaření. Udržování parků a výsadba dřevin jsou elementy, které mají ekologický i estetický dopad a zároveň utváří i kvalitu života. Obzvláště ve městech s vyšší populací.

„Městská zeleň je často vystavena extrémním podmínkám, jako je nízká propustnost půdy nebo vysoké teploty způsobené okolními budovami. Kromě těchto faktorů musíme počítat i s narůstajícím suchem. Jako moderní městská část chceme využívat technologicky pokročilé řešení, které nám zaručí, že monitorování stavu zeleně bude probíhat kontrolovaně, a to s nezanedbatelnými úsporami na vodě a energiích. Pro Prahu 2 se jedná o investici do budoucnosti, která se nám dle propočtů několikanásobně vrátí,“ dodává zastupitel městské části Prahy 2 Jan Recman, který je v rámci projektu Udržitelná dvojka zodpovědný za výběr chytrých řešení.

Zdroj informací: MČ Praha 2
Zdroj foto: Michaela Rubešová