Praktické rady při půjčování auta v zahraničí

Autor:

Jezdíte na dovolenou k moři, ale neradi se válíte dva týdny u moře? Pak je pro vás půjčení automobilu ideální varianta. Avšak nezapomeňte zůstat opatrní a důkladní. Zahraniční půjčovny jsou občas zákeřné a těží na nepozornosti cizinců. Stále zkoušejí své nešvary při výpůjčkách a vám by se tak pronájem mohl pořádně prodražit. Začíná to předraženou navigací a končí nízkým pojištěním vozu. Na co si dát pozor a jak se v této problematice orientovat, vám dnes ukážeme. Za ušetřené peníze si můžete dopřát třeba luxusní večeři ve vyhlášeném podniku.

První věc, kterou byste si určitě měli zajistit, když si chcete půjčit auto v zahraničí, je mezinárodní řidičský průkaz. Možná si myslíte, že pokud cestujete po Evropě, bude vám stačit ten váš český, ano i ne. Některé půjčovny trvají na tom mezinárodním. Je lepší si jej před cestou zařídit, není to žádná drahá záležitost. Vystavění na rok vás vyjde na padesát korun a navíc vám ho vydají na počkání na obecním úřadě s rozšířenou působností. Avšak pozor, tento dokument vemte s sebou spolu se svým řidičským oprávněním, bez něj by to byl jen kus papíru k ničemu.

Kde auto půjčit?

Jestliže jedete s cestovní kanceláří, bude pro vás nejjednodušší využít její služby a auto si půjčit přes cestovku. Přeci jen je to trochu jistota, že nenaletíte. Cestovka by si nedovolila žádný průser. Připravte se ale na to, že ceny budou vyšší. Na druhou stranu získáte vyšší výhody, jako je třeba přistavění auta před hotel a jeho následné vyzvednutí.

Auto si také můžete půjčit v pouličních půjčovnách a že jich v letních destinacích bývá požehnaně. Pokud se vám cena za pronájem auta zdá více než příznivá, ještě nejásejte radostí. Ověřte si pojistku, stav auta a také záruku. Bohužel v každé levné záležitosti se v tomto případě může skrývat nějaký zádrhel. Není výjimkou, že levné půjčovné znamená také levné pojištění a v případě nějaké kolize by se vám to nemuselo zrovna vyplatit, protože výše pojištění nepokryje veškeré náklady. Vždy si důkladně přečtěte pojistné smlouvy. Hlavně ty malá písmenka ve smlouvách, dávejte také pozor na odstavce o spoluúčasti.

Pokud jedete na vlastní pěst, tak v jistých zemích je lepší si udělat rezervaci auta online. V tomto případě, pokud zaplatíte celou částku hned, můžete očekávat i určitou slevu. Zpravidla bývá objednávka na internetu levnější, než přímo na místě.

Poslední varianta se týká spíše dlouhodobých pronájmů. Využít služeb můžete buďto renomovaných zprostředkovatelů a nebo mezinárodních autopůjčoven. Oproti renomovaným zprostředkovatelům bývají dražší, na druhou stranu pro věrné zákazníky mají věrnostní slevy a nebo poskytují slevy dle aerolinií. Pokud hodně a často cestuje, určitě se vám to více vyplatí.

Vyzvednutí auta z autopůjčovny

Většinou se setkáte s tím, že po vás budou chtít pas nebo občanský průkaz jako zástavu proti škodě na autě. Na to pozor. Vrácení bývá podmíněno zaplacením veškerých škod na autě a to i malých nepatrných škrábanců. Proto doporučujeme, abyste si vždy před přebráním auta, vyfotili jeho stav. Vyhnete se tak placení něčeho, co jste ani neudělali. Je dost možné a není to neobvyklé, že zaměstnanec firmy vám bude tvrdit, že je to zbytečné, avšak nenechte se odbýt a všechny závady a škrábance, prostě vše co se vám na autě nezdá, zaznamenejte do protokolu a pro jistotu si to vyfoťte. Budete mít u sebe nezpochybnitelný důkaz a ušetříte si starosti při vracení.

Obecně také platí, že řídí ten, kdo smlouvu uzavřel. Pokud si chcete auto půjčovat mezi sebou, nezapomeňte jméno dalšího řidiče raději uvést do smlouvy (za poplatek). Pojistíte se tím, že pokud by se stala autonehoda a řídil člověk, který není uveden ve smlouvě, bohužel pojišťovna nic nezaplatí a vy máte vystaráno. Navíc byste také dostali pokutu od půjčovny.

Nezapomeňte se doptat, jaký je denní nájezd auta a kolik se platí za jeho překročení. Obecně si raději hledejte takové autopůjčovny, kde se neplatí za překročení denního limitu nájezdu. Stejně tak byste auto měli dostat s plnou nádrží a stejně tak ho s plnou vracet, vyhnete se tak dohadům a dotankovávání. Věřte, že tohle je zrovna ta část, na které má autopůjčovna nejvíce peněz, protože pokud přijede téměř s prázdnou nádrží, autopůjčovny vám mohou naúčtovat několika násobek než je normální cena za litr benzínu. Některé tarify nabízejí plnou nádrž a vrácení s prázdnou, jenže pokud nádrž neprojede celou, autopůjčovna na vás opět vydělala.

Klíčky od auta střežte jako oko v hlavě, neboť při jejich ztrátě byste mohli zaplatit pokutu klidně i 200 eur. Stejné je to jako s navigací, raději si půjčte auto bez, přeci jen každý z nás má v dnešní době chytrý telefon a v něm i navigaci. Auto s navigací vás občas vyjde o 100 eur dráž. Pozor si dejte i na doplňky do auta, jako je například autosedačka. Ta vás vyjde na 50 eur. Nezapomeňte mít u sebe také platební kartu – hotovost v téměř žádné půjčovně neberou. Většinou půjde o kreditní kartu (je třeba mít na ní povolený dostatečný finanční limit).

Jak vidíte autopůjčovny mohou rýžovat peníze opravdu na všem. To, co byste si z článku měli ale stoprocentně zapamatovat, je abyste si vždy řádně četli smlouvy a i ty odstavce s malými písmenky. Opravdu vám to ušetří peníze a starosti.

Foto: Pixabay