Pražskou Invalidovnu obsadí vojáci. Nádvoří se promění v lazaret a vojenské ležení

Autor:

Druhý červnový víkend se barokní objekt Invalidovny vrátí v čase do napoleonských válek. Rekonstrukci francouzských jednotek z tohoto období zde předvedou spolky nadšenců.

Tentokrát se o podporu akce postarala Městská část Praha 8 ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Akce Vojáci v Invalidovně se tak koná už 14. a 15. června. V pátek je událost určena pro žáky základních škol a v sobotu bude areál přístupný pro širokou veřejnost.

Už od rána bude o zábavu postaráno. Sobotní program začíná v 9 hodin verbováním vojáků a je napěchovaný akcemi až do 17 hodiny, kdy proběhne slavnostní ukončení.  Program celého dne naleznete na stránkách městské části. Mimo to se návštěvníci mohou zúčastnit prohlídek samotné budovy Invalidovny. Ty začínají v každou celou hodinu od 10 do 16 hodin. Nenechte se o tento zážitek připravit, protože Invalidovnu čeká rekonstrukce a areál bude delší dobu zavřený.

„Ještě před tím, než se barokní komplex Invalidovny před velkou rekonstrukcí uzavře, chceme, aby si veřejnost toto kouzelné a tajuplné místo užila. Věříme, že dobová show bude velká paráda na rozloučenou. Jsem ráda, že se nám povedlo najít peníze na to, aby se tahle úžasná akce mohla konat a nemusíte platit žádné vstupné,“ řekla v tiskové zprávě radní pro kulturu MČ Praha 8 Jana Solomonová.

Návštěvníky opakovaně během dne čeká představení uniforem, vojenské výzbroje, dále ukázka manévrů v boji a také exkurze do vojenského lazaretu, včetně ambulance. Dozvíte se, co to pro samotné příslušníky jednotky znamenalo být vojákem, jaký byl jejich běžný den, co se dělo během napoleonských válek a jak se například doktoři starali o raněné. Pro ty nejmenší návštěvníky pak bude připravená na nádvoří zábava v podobě tvořivých dílen.

”Během těchto dnů se tak můžete těšit na Voltižéři 18. řadového pěšího pluku. Kromě nich na Invalidovnu zavítají i Marins de la Garde Imperiale, kteří představí ukázky práce ambulance gardového námořnictva. Chybět nebude ani dobový kuchař, jehož jídla provoní celé nádvoří. A vy budete moci ochutnat,“ vysvětluje koordinátorka Národního památkového ústavu Nikola Klučarovská.

Zdroj: Autorský text, Městská část Prahy 8 – tiskové materiály
Ilustrační foto: volně k užití Pixaby