Přehled důležitých informací o lyžařské sezóně v Evropě

Autor:

Lyžování patří tradičně mezi nejoblíbenější zimní sporty. Zatímco v Česku platí stále uzavření lyžařských center dle vládních opatření, v zahraničí to mají trošku jinak. Kde můžete už lyžovat a za jakých podmínek?

Vše potřebné nejen pro lyžování, ale také pro cestu, se dozvíte v následujících řádcích. Součástí informací jsou i země, kde bohužel zatím na svah nemůžete.

Bulharsko

V Bulharsku začala sezóna už loni, a to před Vánoci. Lyžuje se ve třech lyžařských střediscích: Bansko,Borovetz a Pamporovo.Současně je možné se ubytovat v hotelech a navštívit restaurace.
Vstup do země: je vyžadován negativní PCR test ne starší 72 hodin, tento test musí mít i děti; 10denní karanténa platí jen pro Bulhari s trvalým pobytem a členového jejich rodin, kteří nepředloží platný test. Při návratu do Čech je nutné mít buď antigenní test – ne starší jeden den a nebo PCR test ne starší 72 hodin.

Francie

Počítá se zatím s tím, že všechna střediska budou do konce únoru uzavřena. Ubytování je v lyžařských střediskách možné, ale restaurace a obchody jsou uzavřené. Jediné co lze zde na horách provozovat jsou běžky a skialpismus.
Vstup do země: je nutné předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin a vyplnit čestné prohlášení o bezinfečnosti (to platí pro osoby z EU). Od ledna také platí striktní zákaz vycházení od 18h do 6h.

Itálie

Lyžařská sezóna má naději na zahájení už 15. února – otevře se podle vyhodnocení šíření nákazy. Jediný, kdo nyní může sjíždět italské svahy jsou registrovaní závodní lyžaři v rámci Světového poháru.
Vstup do země: povolen vstup s negativním PCR nebo antigenním testem ne starším 48h od odběru; pokud test není předložen, musí být podstoupena povinná karanténa.

Rakousko

Lyžování se vyplatí zejména tamějším lidem, nebo těm kteří vyjedou brzy ráno a stráví celý den na svahu. Střediska jsou tedy otevřená, ale není možné se v zemi ubytovat nebo najíst v restauraci – vzhledem k probíhajícímu lockdownu.
Vstup do země: jsou zavedeny kontroly na hranicích; je potřeba vyplnit elektornickou registraci; je také nutné předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin, včetně formulář lékařského osvědčení o absolvování testu; přesto se ale musí uchýlit do 10denní karantény, ta může být ukončena 5. den, pokud člověk podstoupít znovu test a ten bude negativní

Švýcarsko

Je třeba se orientovat přímo jednotlivými kantony země, protože ty mají právo rozhodovat o uzavření nebo naopak otevření lyžařských středisek. Mezi ty otevřené patří například Wallis, Bern nebo Graubünden.
Vstup do země: od 8.února je nutné předložit úřední doklad o tom, že jste před vstupem na švýcarskou nebo lichtenštejnskou půdu absolvovat PCR test s negativním výsledkem; následně podstoupit 10denní karanténu, tu lze ukončit předčasně až 7. den po absolvování nového testování na vlastní náklady a s negativním výsledkem; je nutné také vyplnit příjezdový formulář.

Slovensko

V zemi nyní probíhá lockdown. Střediska tedy nejsou otevřena.

Foto: pixabay.com